Alex Kidd in Miracle World

Alex Kidd in Miracle World, oyun konsolu Sega Master System için geliştirilmiş, platform türünde bir video oyunudur.[1]

Alex Kidd in Miracle World
Geliştirici SEGA
Yayımcı SEGA
Tasarımcı Kotaro Hayashida
Platform
 • Sega Master System
 • PlayStation Network
 • Xbox Live Arcade
 • Wii Virtual Console
 • Çıkış 1 Kasım 1986
  Tür Platform
  Mod Tek oyunculu oyun 

  Oyun ilk yayımlandığı 1986'nın ardından 2008 yılında da Wii Virtual Console için çıktı.[2]

  Hikâye

  Bundan asırlar önce "Aries" gezegeninde yaşayan Alex Kidd adında kimsesiz bir çocuk, yedi yıldır "Eternal Dağı"nda antik bir sanatın eğitimini almaktaydı. "Shellcore" adı verilen bu dövüş tekniği, onun kayaları çıplak yumruklarla un ufak edebilecek kadar güçlenmesini sağlamıştı. Hiç tanımadığı ailesini ve görmediği vatanını aramak için dağdan ayrıldığı bir gün, ölmek üzere olan yaşlı bir adamla karşılaştı. Adam, son nefesini vermeden hemen önce barışçıl "Radactian" şehrinin tehlikede olduğunu söyleyip, yıpranmış bir harita ile "Güneş Taşı"ndan yapılmış bir madalyonu ona verdi. "Kral Thunder" ortadan kaybolmuş, tahtın varisi "Prens Egle" ve onun nişanlısı "Prenses Lora" ise kaçırılmıştı. İşgalin arkasında "Janbarik Gezegeni İmparatorluğu"nun başı "Büyük Janken" vardı. Alex Kidd derhal yola koyuldu. Önündeki bu zorlu yolculuk ona hem ailesinin köklerini keşfetme fırsatını verecek, hem de onu destansı bir kahramanlık hikâyesinin baş köşesine oturtacaktı.

  Tepkiler

  Alex Kidd in Miracle World
  Derleme puanı
  DerleyiciPuan
  GameRankings80.00%[3]
  İnceleme puanları
  YayımcıPuan
  Eurogamer7/10
  IGN9/10[1]
  Nintendo Life7/10[2]

  Çoğunlukla olumlu tepkiler alan oyun; incelemeleri derleyip, istatistik veren GameRankings sitesinde 100 üzerinden 80'lik bir ortalama tutturdu.[3]

  Computer and Video Games dergisi 1991 yılında oyun için 86% skor verdi ve oyunu "Sega'nın Mario'ya cevabı" şeklinde tanımlayıp, "bağlayıcı oynanışıyla insanları ekran başına kilitleyeceği" sonucuna vardı.[4]

  IGN için yapılan Alex Kidd in Miracle World incelemesinde, zamana meydan okuyan kontrolleri ve oldukça zorlu bulmacalarına atıfta bulunularak olağanüstü bir platform şeklinde nitelendirildi; 10 üzerinden 9 puana ve "Editörün Seçimi" ödülüne değer görüldü.[1]

  HonestGamers tarafından 9/10, Eurogamer ve Nintendo Life tarafındansa 7/10 puan değerlendirmeleri yapıldı.[3]

  Kaynakça

  1. Thomas, Lucas M. (23 Haziran 2008). "The Master System's best platformer finally makes the jump to Wii" (İngilizce). IGN. Erişim tarihi: 12 Nisan 2015.
  2. McFerran, Damien (13 Haziran 2008). "Review: Alex Kidd in Miracle World (Virtual Console / Master System)" (İngilizce). Nintendo Life. Erişim tarihi: 13 Nisan 2015.
  3. "Alex Kidd in Miracle World for Sega Master System" (İngilizce). Game Rankings.com. 9 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2015.
  4. "The Complete Guide To Sega". Computer and Video Games (İngilizce). 1991. ISSN 0957-669X. 13 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2015.

  Dış bağlantılar

  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.