Aksiyon oyunu

Aksiyon oyunu, el göz koordinasyonu ve tepki süresi gibi fiziksel zorlukları önplana çıkaran bir video oyun türüdür. Türün en bilinen alt türleri dövüş, nişan ve platform oyunlarıdır. Aynı zamanda çeşitli çevrelerde gerçek zamanlı strateji oyunları da aksiyon türüne dahil edilir.

Aksiyon oyununda oyuncu genellikle bir kahramanı veya kahramanı simgeleyen herhangi bir aracı/nesneyi kontrol eder. Kontrol edilen karakterin bir bölümü tamamlaması, çeşitli güç nesnelerini toplaması, engelleri aşması ve düşmanlardan gelen saldırıları atlatması gerekir. Her bölüm ya da bir bölüm grubu sonunda oyuncu çoğunlukla önceki düşmanlara göre daha büyük ve zorlayıcı bir düşmanı geçmek zorundadır. Bu zorlayıcı karakterlere bölüm sonu canavarı (boss) denir. Düşman saldırıları ve engeller kontrol edilen karakterin sağlığını ve hayatını azaltır. Sağlık düzeyi tamamen tükendiğinde karakter bir canını kaybeder, canların tümü kaybedildiğindeyse oyun sona erer. Oyuncu tüm bölümleri tamamladığındaysa oyun kazanılır. Çoğu aksiyon oyunu bitirilemeyecek kadar çok bölüm veya zorluk içerir, bu yüzden oyuncular genellikle oyunu bitirmektense güç nesnelerini toplayarak ve düşmanları yenerek puanlarını yükseltmeyi amaçlar.

Aksiyon oyunu alt türleri

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.