Aşiyan Müzesi

Aşiyan Müzesi, şair Tevfik Fikret’in 1906-1915 arasında yaşadığı,1945 yılından bu yana müze olarak hizmet veren evidir.

Aşiyan Müzesi
Müze binası
Aşiyan Müzesi'nin İstanbul'daki konumu
Açılış 19 Ağustos 1945) (1945-08-19)
Konum Beşiktaş, İstanbul, Türkiye
Koordinatlar 41°04′58″K 29°03′12″D
Tür Biyografi ve edebiyat müzesi
Kurucu İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Resmî site Resmî site

Tevfik Fikret ve ailesine ait eşya ile Tanzimat Edebiyatı ve özellikle Edebiyat-ı Cedide döneminin önemli sanatçılarının eşyası sergilenmektedir.

Planlarını bizzat Tevfik Fikret’in çizdiği müze binası, şairin öğretmenlik yaptığı Robert Kolej’in yakınında bahçeli bir ev olarak inşa edilmiş ve yapımı 1906’da tamamlanmıştır. Bina, Tevfik Fikret’in ölümünden bir süre sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındı ve 19 Ağustos 1945’te Edebiyat-ı Cedide Müzesi adıyla ziyarete açıldı. Şairin Eyüp’teki aile mezarlığında bulunan mezarı 1961’de müzenin bahçesine taşınmış ve müze bu tarihten sonra Aşiyan Müzesi adını almıştır.[1]

2010-2012 yılında restorasyon nedeniyle kapalı bulunan müze, 14 Aralık 2012’de yeniden ziyaret açıldı.

Müze bölümleri

  • Salon bölümü, evin girişi katında bulunur. Şair Tevfik Fikret’in orijinal eşyasının düzenlendiği ve balmumu heykelinin bulunduğu bölümdür. Osmanlı Halifesi Şehzade Abdülmecid Efendi’nin Tevfik Fikret’in Sis başlıklı şiirinden etkilenerek yaptığı Sis adlı tablosu ile Tevfik Fikret’in kendi eseri olan “Krizantemli Vazo” ve “Nazime Hanım Bebek Sırtlarında” adlı tablolar bu bölümde sergilenir. Şairin babası Hüseyin Efendi’nin eşyası ile oğlu Haluk’a ait fotoğraflar için ayrı birer köşe bulunur.
  • Edebiyat-ı Cedide bölümü, Tevfik Fikret’in dinlenme odası olarak kullandığı odadır. Tevfik Fikret’in edebiyatçı dostlarının fotoğrafları sergilenmektedir. Recaizade Mahmut Ekrem’in son halife Abdülmecit Efendi tarafından yapılmış tablosu bu bölümde yer alır.
  • Abdühak Hamit Tarhan bölümü, evin kuzeyinde yer alan odaları içerir. Abdülhak Hamit’in ölümünün ardından eşi tarafından İstanbul Belediyesi’ne bağışlanmış eşya bu bölümde sergilenir. Şairin fotoğrafları ve birebir boyutlarda yapılmış Şehzade Abdülmecid imzalı tablosu bu bölümün duvarlarında yer alır.
  • Çalışma odası, binanın üst katında bulunan bölümdür. Fikret'in kütüphanesi, oto portresi, yazı masası, ve hat levhalar sergilenir.
  • Yatak Odası, Tevfik Fikret’in hayata gözlerini yumduğu yerdir. Mihri Müşfik Hanım tarafından ölümünden sonra alınan yüz maskı bu bölümdeki en önemli eserlerdendir.
  • Yemek Odası, Tevfik Fikret’in ailesine ait yemek takımları ile şairin kendi eseri natürmortları bulunduğu bölümdür.
  • Şair Nigar bölümü, Şair Nigâr Hanım'ın oğlu Salih Keramet Nigar’ın 1959’da müzeye bağışladığı eşya ile kütüphane ve arşivi içerir.
  • Mutfak-Çamaşırhane
  • Bahçe

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. "Tarihçemiz, Aşiyan Müzesi sitesi, Erişim tarihi:31.01.2015". 23 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.