İlya Meçnikov

İlya Meçnikov (Rusça: Илья Ильич Мечников, İngilizce: Elie Metchnikoff olarak bilinir) (16 Mayıs 1845 – 15 Temmuz 1916), bağışıklık sistemi araştırmalarına öncülük etmesiyle tanınan Ukraynalı[1] asıllı mikrobiyologtur.

İlya İlyiç Meçnikov
İlya İlyiç Meçnikov
Doğum 15 Mayıs [E.U. 3 Mayıs] 1845
Ivanivka, Kharkov Governorate, Rus İmparatorluğu (şimdi Dvurechnaja Rayonu, Harkiv Oblastı, Ukrayna)
Ölüm 15 Temmuz 1916 (71 yaşında)
Paris, Fransa
Vatandaşlık Rus İmparatorluğu
Mezun olduğu okul(lar) Harkov Üniversitesi
Giessen Üniversitesi
Göttingen Üniversitesi
Münih Akademisi
Ödüller Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü (1908)
Kariyeri
Dalı Zoopatoloji, immunoloji, gerontoloji
Çalıştığı kurumlar Odessa Üniversitesi

Mechnikov, fagositoz üzerindeki araştırmaları için 1908'de Nobel Tıp Ödülü'nü almıştır. 1870 yılında Odessa üniversitesinde Anatomi ve Zooloji profesörü olarak atanmıştır. Hasta olan karısının kanını kendine enjekte etmiş ve bu hastalığı atlatmayı başarmıştır. Bağışıklık ve savunma sisteminin varlığı ile ilgili önemli çalışmalar yapmıştır. Parise giderek Pastör enstitüsünde bir süre çalışmış ve immün sistemi üzerinde araştırmalarını yoğunlaştırmıştır. İnsanların 120 yaşına kadar yaşayabileceğini savunan İlya Meçnikof bunun için sağlıklı beslenme çalışmaları yapmıştır. Özellike sütün fermente ürünleri Kefir, yoğurt ve anne sütü üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Böylece Probiyotik bakterileri ve önemini keşfetmiştir.

Kaynakça

  1. Н. І. Паламарчук. Ілля Мечников — лауреат Нобелівської премії, уродженець України // Сторінки історії.- 2015.- Вип. 39.- С. 33-41

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.