Üretkenlik yazılımı

Üretkenlik yazılımı, belgeler, sunumlar, çalışma sayfaları, veritabanları, çizelgeler, infografikler, dijital resim, elektronik müzik ve dijital video gibi bilgi üretmeye adanmış bir uygulama yazılımıdır. İsimleri, kapsamı bundan daha geniş olmasına rağmen, başta bireysel ofis çalışanlarının verimliliklerini, typists'ten bilgi çalışanları olarak arttırması gerçeğinden kaynaklanıyordu.[1] 1980'lerde kelime işlemci, elektronik tablo ve ilişkisel veritabanı programlarını masaüstüne getiren Office paketleri verimlilik yazılımının en temel örneğidir. Onlar, 1980'lerin daktilolar, kâğıt dosyalama ve elle yazılan listeler ve defterlerdeki ofis ortamlarına kıyasla getirdikleri üretkenlik artışının büyüklüğü ile devrim yaptı.[2]

Üretkenlik yazılımı, geleneksel olarak doğrudan bir bilgisayarda çalışır. Örneğin, Commodore Plus / 4 model bilgisayar, ROM'da bulunan dört verimlilik yazılımı uygulamasına sahiptir. Üretkenlik yazılımı insanların kişisel bilgisayar kullanmalarının nedenlerinden biridir. Üretkenlik yazılımı, profesyonellerin veya ortak kullanıcıların görevlerini iyileştirmelerine ve tamamlamalarına yardımcı olur.[3]

Ofis paketi

Bir ofis paketi, bilgi çalışanları tarafından kullanılması amaçlanan bir yazılım koleksiyonudur. Bileşenler genellikle birlikte dağıtılır, bileşenleri arasında tutarlı bir kullanıcı arayüzü vardır ve genellikle işletim sistemi normal olarak izin vermeyecek şekilde bazen birbirleriyle etkileşim kurabilir.

Kişisel bilgisayarlar için en eski ofis paketi, 1980'lerin başında Starburst'du; kelime işlemcisi WordStar ile birlikte Compcion'lu CalcStar (elektronik tablo) ve DataStar (veritabanı) uygulamalarından oluşuyordu. 1980'lerde çeşitli diğer paket yazılımlar ortaya çıktı ve 1990'lı yılların başında Microsoft Office pazara hâkim oldu.

Tipik ofis paketi bileşenleri

Mevcut ofis takımları geniş bir yelpazede çeşitli bileşenler içerir. En tipik olarak, temel bileşenler şunları içerir:

Ofis takımlarının diğer bileşenleri arasında şunlar bulunur:

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 29 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2017.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 29 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2017.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 27 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2017.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.