Xfce

Xfce, (XForms Common Enviroment Türkçe: XFormları Ortak Ortamı telaffuz: Eks ef si i[2]); GNU/Linux ve Unix benzeri sistemlerle uyumlu bir masaüstü ortamı. GNU/Linux, BSD ve Solaris gibi çekirdeklerle çalışabilir ve düşük hızlardaki makineler için idealdir. Hafif yapısı ve GTK uyumu sayesinde birçok program sorunsuz çalışmaktadır.

Xfce
Xfce 4.14
Güncel sürüm 4.16[1] / 22 Aralık 2020
İşletim sistemi Unix benzeri
Tür Masaüstü ortamı
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi www.xfce.org

Xfce bir de geliştirme ortamı sunmaktadır. Kendisi dışında Xfce kütüphanelerini kullanmakta olan Mousepad metin düzenleyici, Xfmedia medya oynatıcısı ve Terminal gibi üçüncü parti yazılımlar da bulunmaktadır.

Xfce, GNOME gibi GTK+ 2.x araçları kullanılarak geliştirilmektedir ve 4.6 sürümünden itibaren Thunar dosya yöneticisini kullanmaktadır. Xfce, ticari CDE'ye benzemektedir fakat her yeni sürümde biraz daha ileriye gitmektedir. Xfce masaüstü ortamı sürüm 2'den 3'e ve sonrasında 4'e geçişte olmak üzere, toplamda iki defa baştan kodlandı)

Xfce kullanan dağıtımlar

Xfce, her ne kadar GNOME ya da KDE kadar yaygın bir şekilde varsayılan masaüstü ortamı olarak tercih edilmese de birçok dağıtımda alternatif paket olarak sunulmaktadır. Ayrıca Pandora oyun konsolu Xfce kullanmaktadır.

Varsayılan olarak Xfce'i kullanan bazı dağıtımlar:

Xfce bileşenleri

  • Thunar
  • Xfburn, CD/DVD yazıcı
  • Xfwm4, Xfce pencere yöneticisi
  • Xfmedia, xine temelli medya yürütücüsü
  • Xfprint, yazdırma yöneticisi

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. "Haberler – Xfce 4.16 released – Xfce". xfce.org. 23 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2020.
  2. "Xfce Sıkça Sorulan Sorular". 23 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.