Winterthur

Winterthur İsviçre'nin kuzeyinde Zürih kantonunda bir şehirdir. Yüzbinden fazla nüfusuyla İsviçre'nin en büyük 6. şehridir. Şehirde en yaygın dil Almancadır. Yerel aksanla şehirde oturanlardan tarafından şehrin ismi kısaltılarak Winti olarak söylenir. Bugün şehir hizmet ve yüksek teknoloji sektörlerinini geliştiği bir yerdir. Ayrıca şehir trenle Zürih'e yalnızca 19 dakika uzaklıktadır. Winterthur aktarmasız trenlerle Almanya'ya ve Fransa'ya direkt olarak bağlıdır. Zürih Havaalanı şehrin havayolu ulaşımını sağlar.

Winterthur
Winterthur
Ülke İsviçre
Kanton Zürih
Şehir Winterthur
İdare
Yüzölçümü
  Toplam 67,93 km² (2.622 mil²)
Rakım 439 m (1.440 ft)
Nüfus
  Toplam 102,966 (Aralık 2.011)
  Kent yoğunluğu 1.516/km² (3.920/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00
  Yaz (YSU) UTC+01.00

Şehir'in otoban'a çeşitli baglantilari vardir.

Ekonomik olarak kent demiryolu endüstrisinin önemle geliştiği bir kenttir. Ancak demiryolu endüstrisi ve diğer ağır sanayi tesisleri büyük ölçüde kaldırılmıştır. Geçmişe oranla tekstil üretimi azalmıştır. İsviçre'nin en büyük bankalarından biri olan UBS Winterthur'da kurulmuştur.

Son zamanda endüstri'nin azalması ile birlikte endüstri merkezinden eğitim merkezine dönüşen Winterthur'da çeşitli dallarda yüksek okul okuma imkâni vardir. Üniversiteli gençler için çeşitli sosyal aktiviteler bulunmaktadır. Lise öğrenimi için 3 ayri ana-lise ve 2 meslek lisesi vardır.

Sanayi ile birlikte dış ülkelerden çok işçi akın etmiş olup bugünkü nüfusun yabancı oranı %22 civarındadır. Ayriyetten birçok yabancı uyruklu vatandaşlar İsviçre vatandaşlığına geçmiştir ve çifte vatandaş olarak yaşamaktadırlar.. Şehir çok sosyal bir şehir olmakta ve oyları genellikle solcu partiler kazanmaktadır.

Galeri

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.