Turist Ömer (film)

Turist Ömer, Hulki Saner'in yönettiği, başrolde Sadri Alışık'ın oynadığı 1964 yılı yapımı güldürü, siyah-beyaz, Türk filmi. Film, Turist Ömer karakterinin başrolde yer aldığı ilk filmdir. Daha önce ilk olarak 1963 yılı yapımı Helal Olsun Ali Abi filminde görünen Turist Ömer karakterinin ilgi görmesi sonucu bu film çekilmiştir. Bu karakterin göründüğü 9 film arasında ikincisidir. Turist Ömer karakteri bu filmle aymı yıl Ayşecik Cimcime Hanım filminde görünecektir.

Tursit Ömer
Film afişi
Yönetmen Hulki Saner
Senarist Hulki Saner (Eser)
Erdoğan Tünaş (Senaryo)
Oyuncular Sadri Alışık
Vahi Öz
Mualla Sürer
Çolpan İlhan
Görüntü yönetmeni Kriton İlyadis
Stüdyo Saner Film
Cinsi Sinema filmi
Türü Komedi, Macera
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1964
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Önceki film Helal Olsun Ali Abi
Devam filmi Ayşecik Çıtı Pıtı Kız

Konu

Turist Ömer, avare, dertsiz tasasız yaşayan, fakir bir kişidir. Hiçbir işte sürekli çalışmamış, hep çalıştığı işten kovulmuştur. En yakın dostu Ruknettin'dir. Turist Ömer, son olarak bir bankanın reklam paralarını dağıtma işine girer. Reklam paralarını almak için bankaya gittiğinde yanlışlıkla bankayı soyan hırsızların çaldığı bir bavul dolusu gerçek paraları alır. Bu sırada sahilde Mine adında kör bir genç kızın intihara kalkıştığını görür ve kızın çaresiz durumuna acıyarak paranın bir kısmını genç kızın yurt dışında ameliyat edilmesi için harcar. Paranın diğer kısmını ise Bedia'nın evini hacizden kurtarmak için Ruknettin ile evlenmesi şartıyla Bedia'ya verecektir ancak bu sırada banka soyguncuları da paranın peşindedir. Daha sonra Bedia ile Ruknettin evlenirler ve soygunculardan kurtulurlar. Filmin son sahnesinde hem Turist Ömer hem de Sadri Alışık karakterleri yan yana görünür. Gözleri açılmış olan Mine, avare Turist Ömer yerine düzgün giyimli Sadri Alışık'a koşarak sarılır ve Sadri Alışık şunları söyler: "Bu kız turist murist diye bir şeyler söylüyor, anlamıyorum. Kimdir bu Turist Ömer, tanımıyorum, bilmiyorum ama böyle güzel bir kız için Turist Ömer bile olunur."

Oyuncular

Oyuncu Rol Notlar
Sadri Alışık Turist Ömer Turist Ömer karakteri ilk olarak 1963 yılı yapımı Helal Olsun Ali Abi filminde göründü.
Vahi Öz Ruknettin Yakar Ruknettin, 1965 yılı yapımı Horoz Nuri filminin başkarakteridir.
Mualla Sürer Bedia Yanar
Çolpan İlhan Mine (Kör kız) Misafir oyuncu
Gülbin Eray
Nurlan San
Levent Haskan
Hakkı Kıvanç Bankayı soyan çetenin üyesi
Zeki Tüney
Haydar Karaer
Yaşar Şener Banka müdürü muavini
Nuri Tuğ Nikâh memuru
İlgi Adalan
Bedri Çavuşoğlu
Haluk Orçun Banka müdürü
Nubar Kamçılı
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.