Tren makinisti

Tren makinisti, bir treni işleten kişidir. Makinist, bir trenin sürülmesinden ve mekanik çalışmasından, tren hızının ve tüm trenin idare edilmesinden sorumludur. Makinist olmak için STCW belgelerine, sağlık yoklama belgesine ve en az makine zabiti yeterliliğine sahip olmak gerekmektedir[1]. Türkiye'de tren makinisti olarak çalışabilmek için KPSS'den yeterli puanı almak ve merkezi atama ile atanmak gerekmektedir.

Modern bir hızlı trende makinist kabini

Tren makinistleri yüksek risk ihtiva eden bir işi yürütmekte olup vardiya sistemiyle çalışmaktadır. İşlerini icra edebilmeleri için teknik eğitimin yanı sıra fiziki anlamda belirli sağlık kriterlerini de sağlamaları beklenmektedir 24 Eylül 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Dış bağlantılar

  1. "tren makinisti olabilmek için gerekli şartlar". hepsinibilio.com. 21 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.