Tip cins

Biyolojik sınıflandırmada, özellikle zoolojide, tip cins, biyolojik bir aileyi ve soyadının kökünü tanımlayan cinstir.

Bir dişi yeşilbaş (Anas platyrhynchos) ve yavruları. Anas Anatidae familyasının tip cinsidir.

Zoolojik isimlendirme

Uluslararası Zoolojik İsimlendirme Kodu'na göre, "Nominal bir aile grubu taksonunun adını taşıyan türü, 'tip cinsi' olarak adlandırılan nominal bir cinstir; aile grubu adı, tip cinsininkine dayanır."[1]

Herhangi bir aile grubu adı bir tip cinse sahip olmalıdır. Bir aile grubu adı için tip cinsi, aynı zamanda -idae (aileler için) sonunun eklendiği kökü sağlayan cinstir.

Örnek: Formicidae aile adı, tip cinsi olarak Formica Linnaeus, 1758 cinsine sahiptir.

Botanik isimlendirme

Botanik isimlendirmede, "tip cins" ifadesi gayri resmi olarak bir kolaylık terimi şeklinde kullanılır. ICN'de bu cümlenin statüsü yoktur. Kod, familyaya kadar olan kademeler için tip örneklerini kullanır ve daha yüksek sıralar için tipler isteğe bağlıdır.[2] Kod, bu türü içeren cinse "tip cins" olarak atıfta bulunmaz.

Örnek: "Poa, Poaceae familyasının ve Poales takımının tip cinsidir", Poaceae ve Poales adlarının Poa genel ismine dayandığını söylemenin başka bir yoludur.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ICZN Code Art. 63. "Name-bearing types."
  2. McNeill, J.; Barrie, F.R.; Buck, W.R.; Demoulin, V.; Greuter, W.; Hawksworth, D.L.; Herendeen, P.S.; Knapp, S.; Marhold, K.; Prado, J.; Prud'homme Van Reine, W.F.; Smith, G.F.; Wiersema, J.H.; Turland, N.J. (2012). International Code of Nomenclature for algae, fungi, and plants (Melbourne Code) adopted by the Eighteenth International Botanical Congress Melbourne, Australia, July 2011. Regnum Vegetabile 154. A.R.G. Gantner Verlag KG. ISBN 978-3-87429-425-6.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.