Ticari kullanıma hazır

Ticari satışa hazır veya ticari olarak satılan hazır[1] ürün ve hizmetler, özel yapım veya ısmarlama çözümler yerine satınalma organizasyonunun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanmış, hazır paketlenmiş çözümlerdir. İlgili bir terim olan Mil-COTS, ABD ordusu tarafından kullanılan ticari kullanıma hazır ürünlerini ifade eder.[2]

ABD hükümeti bağlamında, Federal Satın Alma Yönetmeliği "ticari satışa hazır" ürünleri ticari piyasada devlet sözleşmesi kapsamında satın alınabilen ve kullanılabilen hizmetler de dahil olmak üzere ticari öğeler için resmi bir terim olarak tanımlamıştır. Örneğin, Microsoft bir ticari satışa hazır yazılım sağlayıcısıdır. Mallar ve inşaat malzemeleri ticari satışa hazır olarak nitelendirilebilir ancak dökme yük kabul edilmez. Ticari ürünlerle ilişkili hizmetler, kurulum hizmetleri, eğitim hizmetleri ve bulut hizmetleri de dahil olmak üzere ticari satışa hazır olarak nitelendirilebilir.[3]

Ticari satışa hazır ürün veya hizmet alımları, ihtiyaca göre özelleştirilmiş yazılımlara veya bir kereye mahsus geliştirilen ürün ve hizmetlere alternatiftir.

Ticari satışa hazır ürünler kutudan çıkar çıkmaz kullanılabilse de, pratikte bu ürünler işin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırılmalı ve mevcut organizasyon sistemlerine entegre edilmelidir. Ticari satışa hazır ürünlerinin işlevselliğini özel geliştirme yoluyla genişletmek de bir seçenektir, ancak bu karar yaratacağı uzun vadeli destek ve bakım sonuçları nedeniyle dikkatle düşünülmelidir. Bu tür özelleştirilmiş işlevler ticari satışa hazır ürün veya hizmet satıcısı tarafından desteklenmediğinden, beraberinde kendi sorunlarını getirir.

Birçok hükûmet ve iş programında ticari satışa hazır ürünlerin kullanımı zorunlu kılınmıştır. Bu tür ürünler tedarik, geliştirme ve bakımda önemli tasarruflar sağlayabilir.

Ticari satışa hazır bileşenlerin kullanılma sebepleri arasında ürünün yaşam döngüsü boyunca maliyetlerini azaltmak da bulunur.[4]

Kaynakça

  1. "2.101 Definitions", U.S. Federal Acquisition Regulations, 30 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 1 Şubat 2017
  2. "What Are Mil-COTS Power Supplies?". Aegis Power Systems, Inc. Aegis Power Systems, Inc. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2015.
  3. "2.000 Scope of part". Acquisition.gov. 30 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2018.
  4. McKinney, Dorothy "Impact of Commercial Off-The-Shelf (COTS) Software and Technology on Systems Engineering", Presentation to INCOSE Chapters, August 2001. Accessed January 28, 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.