The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen (kısaca LXG), Alan Moore'un yazdığı ve Kevin O'Neill'in çizerligini yaptıgı ünlü cizgi roman serisidir. Amerikan ve İngiliz edebiyatının, özellikle fantastik ve bilimkurgudaki, ünlü kahramanlarını bir araya getirmiştir. Bunlar arasında Dracula'nın eski kurbanı Mina Harker, Görünmez Adam, Dr. Henry Jekyll, Kaptan Nemo, Tom Sawyer, Dorian Gray, Sherlock Holmes'un kardeşi Mycroft Holmes ve Alan Quartermain vardır.Maceraların çoğunda pek çok meşhur klasik bilim kuru ve fantastik eserlerdeki olaylar ve unsurlar(Marslıların dünyayı işgali,Ruritanya'daki Prens Michael komplosu,Dr.Cavor'un Ay seyahati,vb) yer almaktadır.

The League of Extraordinary Gentlemen
Yazar Alan Moore
Türler fantastik, bilimkurgu
Yayımcı Wildstorm / DC Comics

Ayrıca 2003 yılında ABD-Almanya ortak yapımı filmi cekilmiştir. Türkiye'de Muhteşem Kahramanlar adıyla yayınlanmıştır.Sean Connery'nin başrolde bulunması filmin çok izlenmesinde büyük rol oynamıştır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.