Tayvan Boğazı

Tayvan Boğazı, Çin kontrolü altındaki Anakara Çin ile Çin Cumhuriyeti kontrolü altındaki Tayvan adasını birbirinden ayıran 180 kilometrelik boğazdır. Boğaz Güney Çin Denizi'nin bir parçasıdır ve kuzeydoğusunda Doğu Çin Denizi bulunur. En dar yeri 130 kilometre genişliğindedir.[1]

Tayvan Boğazı'nı gösteren harita

Boğazın batısında Anakara Çin'deki Fujian eyaleti bulunur, Kinmen, Xiamen, Pingtan ve Matsu Adaları gibi önemli adalar ise anakaranın kıyısına yakın konumdadırlar.

Boğazda Çin İç Savaşı'nın son günlerinde Çan Kay Şek önderliğindeki Kuomintang'ın 1949'da Tayvan'a çekilmesinin ardından çatışmalar yaşanmıştır. Boğazda iki yönetimi ayıran hayali bir sınır mevcuttur.[2] 2005 yılında anakaradaki Fuzhou şehri ile Taipei'yi birbirine sağlayacak bir tünel projesi Çin Halk Cumhuriyeti tarafından ortaya atılmıştır.

Kaynakça

  1. "Geography". Government Information Office. 29 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2011.
  2. Chinareviewnews.com. "Chinareviewnews.com." 大公報文章:“海峽中線”應該廢除. Retrieved on 15 July 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.