Taş fırlatma

Taş fırlatma ağır bir taşı mümkün olduğunca uzağa fırlatma temeline dayanan spor türleri. Değişik ülkelerde değişik biçimlerde oynanmıştır.

İsviçre

Oyunun Alpler'de tarih öncesi zamanlardan beri oynandığı tahmin edilmektedir. Oyunla ilgili ilk yazılı kanıtlar 13. yüzyılda Basel'da bulunmuştur. Yarışma hâlâ oynanmaktadır ve Unspunnen taşı denilen 83.5 kiloluk bir taşın fırlatıldığı Unspunnen festivali sırasında gerçekleştirilir.

Almanya

Almanya'daki versiyonu metalden yapılan 3 ile 15 kilo arasında değişen bir "taş"ın atılmasına dayanır. 49 yaşına kadar olan sporcular en fazla 15 kiloluk, 50 yaşından sonraki sporcular en fazla 10 kiloluk "taş" atabilirler.[1]

İskoçya

İskoçya'daki versiyon daha çok modern gülle atma yarışlarına benzer. Metalden yapılmış gülle yerine genellikle sıradan bir taş kullanılır. Taşın ağırlığı 5 ile 10 kilo arasında değişebilir. Oyuna Stone put denilir.

Kaynakça

  1. DOSB, Deutsches Sportabzeichen, Prüfungswegweiser 2011 27 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Almanca, 7 Mayıs 2013'te ulaşıldı.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.