Swedish House Mafia

Swedish House Mafia, İsveçli house müzik grubudur. Üyeleri dünyaca ünlü DJ'ler Steve Angello, Sebastian Ingrosso ve Axwell'dir. 2008 yılında kurulan grubun üyelerinden Eric Prydz, Londra'da yaşadığından bir süre sonra gruptan ayrılma kararı almıştır ve kendi trendini kurmuştur.

Swedish House Mafia
Swedish House Mafia Pacha Club İbiza'da (soldan sağa: Sebastian Ingrosso, Axwell, Steve Angello).
Genel bilgiler
Başladığı yer Stokholm, İsveç
Tarzlar House, Dans, Progressive House
Etkin yıllar
  • 2008–2013
  • 2018–Günümüz
Müzik şirketi
İlişkili hareketler Usher, Pharrell Williams, Tinie Tempah, Laidback Luke, John Martin, Knife Party, Alesso, Max Vangeli & AN21, Taio Cruz
Resmî site swedishhousemafia.com
Üyeler Axwell
Steve Angello
Sebastian Ingrosso
Eski üyeler Eric Prydz

Swedish House Mafia, 2008'de NRJ Radio ve BBC Radio 1 Essential Mix gibi radyo kanallarında isimlerini duyurdular. 2010 yılında çıkardıkları Until One adlı ilk albümleri ile hızla çıkışa geçtiler. Bu parçayla Birleşik Krallık, İsveç, Hollanda ve Belçika'da uzun süre Top 10 listesinde yer aldılar.

Daha sonra Tinie Tempah eşliğinde çıkardıkları "Miami to Ibiza" parçasıyla büyük beğeni topladılar ve listelerde üst sıralarda yer aldılar. "Save the World" parçası da birçok ülkede Top 10 müzik listesinde yer almıştır. Ayrıca 2008-2010 yılları arası Swedish House Mafia üyelerinin konserlerinin ve diğer görüntülerinin olduğu Take One adlı belgesel vardır.

2012 Ağustos'unda grup dağılma kararı almıştır. 24 Mart 2013'te grup son performansını Ultra Miami'de sergilemiştir. Sonraki 5 yılda Angello tek başına, Ingrosso ve Axwell ise beraber grup olarak devam etmiştir.

25 Mart 2018'de grup yeniden birleştiğini açıklamış ve sürpriz bir şekilde Ultra Miami 2018'in 20. Yıl özel kapanışında sahne almıştır.

Diskografi

Albümler
Single'lar

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.