Stanford Felsefe Ansiklopedisi

Stanford Felsefe Ansiklopedisi (İngilizce: Stanford Encyclopedia of Philosophy - SEP) felsefe konuları üzerine eğilen akran denetimli bir internet ansiklopedisidir. Özgün makaleler şeklinde yayımlanmakta ve internet sitesi üzerinden kullanıcılara ücretsiz sunulmaktadır.[1][2] Ansiklopedi, Stanford Üniversitesi'nin projesidir. Her bir makale, dünyaca ünlü, alanında uzman akademisyenlerce yazılır ve geliştirilir.[3] Ansiklopediye katkıda bulunan akademisyenler Stanford Üniversitesi'ne yayımlamak için izin verir ancak telif hakkını saklı tutar.[4]

Ansiklopedi 1995'te Edward N. Zalta tarafından kuruldu. Zalta'nın amacı sürekli güncellenen dinamik bir ansiklopedi oluşturmaktı. Bu nedenle, geleneksel ansiklopediler gibi eskimeyeceği düşünüldü.[5] Ansiklopedi, politikası gereği tartışmalı konularda birbiriyle zıt düşünen akademisyenlere söz hakkı tanıdı. Başlangıçta SEP, ABD'den kamu fonuyla desteklendi. Daha sonra üniversiteye gelen bağışlarla açık erişimini sürdürdü.

Kaynakça

  1. ABD
  2. en k
  3. u fo
  4. yla
  5. stek

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.