Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti

Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti (Slovence: Socialistična Republika Hrvatska) Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ni oluşturmuş olan anayasal-federal cumhuriyettir.

Slovenya
Socialistična Republika Slovenija (Slo.)
Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti
1944-1991
Bayrak
Arma
Yugoslavya SFC içinde Slovenya SC
Başkent Ljubljana
Yaygın diller Slovence
Yerel dil(ler):
İtalyanca
Macarca
Hükûmet Cumhuriyet
Yasama organı Slovenya Meclisi
Tarihçe  
 Kuruluşu
1944
 Dağılışı
1991
Yüzölçümü
 Toplam
20.246 km2 (7.817 sq mi)
Nüfus
 Sayılan
1913355
Para birimi Yugoslavya dinarı
Öncüller
Ardıllar
Yugoslavya Krallığı
İtalya Krallığı
Trieste Özgür Bölgesi
Slovenya

Tarih

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin 1945 yılında kurulduğunda, federal cumhuriyeti oluşturan ülkelerden birisi olarak bu sosyalist cumhuriyet yapısı da kurulmuştur. 1990 yılı ile beraber Yugoslavya SFC devlet yapısı çözülünce, sosyalist sistemin yerine pazar ekonomisi uygulanmıştır. Bu dönemde sosyalist cumhuriyet de bağımsızlığını ilan etmiştir. 1991 yılı itibarıyla cumhuriyet, Yugoslavya'nın dağılması döneminde bağımsızlık ilan etmiştir. Bu devirde Yugoslav Halk Ordusu (JNA) ile Sloven birlikleri arasındaki küçük birkaç çatışma dışında sorun yaşanmamış ve ülke bağımsızlığını kazanmıştır.

Coğrafya

Sosyalist cumhuriyet, Yugoslavya’nın kuzeybatı kesiminde yer almıştır. Ülke yüzölçümü 20.246 km2 idi. Adriyatik Denizi kıyılarındaki cumhuriyetin batı kesimi, yaz turizm açısından da önemde olmuştur. Kış turizmi Alp bölgesinde meşhur olmuştur.

Siyasi Yapı

Yugoslavya federasyon yapısı, 1944 yılında oluşturulan altı anayasal sosyalist cumhuriyete ve iki özerk sosyalist bölgeye sahip olmuştur.[1] Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti de söz konusu anayasal cumhuriyet yapılarından biridir. Cumhuriyetin başkenti Ljubljana’dır.

Demografi

Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti’nin 1991 yılındaki nüfusu 1.913.355’tir. Bu nüfus sayısı içinde çeşitli halklar yer almıştır.

Etnik Yapı

Sosyalist cumhuriyet sınırları içinde Slovenler, Hırvatlar, İtalyanlar, Macarlar halkları etnik yapıları oluşturmuşlardır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "New Power" 7 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Time - 4 Aralık 1944 (İngilizce)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.