Sen Nehri

Sen Nehri, (Fransızca: La Seine) kuzeybatı Fransa'da önemli bir akarsu. Fransa'nın ikinci en uzun nehridir. Burgonya'dan doğar ve Manş Denizi'ne Le Havre yakınlarında dökülür. 776 km uzunluğundaki nehrin debisi ortalama 500 m³/s.dir.

Eyfel Kulesi' Sen Nehri'nin görünümü
Sen Nehri
Sen Nehri havzası
Kaynak Burgonya
Ağız Manş Denizi
Havza ülkeleri Fransa
Uzunluk 776 km
Kaynak rakımı 471 m
Havza alanı 78,650 km²

Paris'in ortasındaki adalarda (Île de la Cité ve Île Saint-Louis) ve iki kıyısına kurulduğu bu nehir, turistik açıdan da önemlidir. Sen nehri iki şehri ortadan ayırmaktadır. Açık deniz gemileri Sen'in aşağı çığırı üzerindeki Rouen'e kadar yol alabilmektedir. Sen Irmağı; Meuse (Maaş), Schelde, Ren ve Rhöne gibi Avrupa'nın öteki önemli ırmaklarına çeşitli kanallarla bağlanmıştır. Bu yüzden de Fransa'nın en önemli su yoludur.

Sen Nehrinin sol kıyısının (güney kıyısı) panoramik görünümü. Soldan sağa: Passerelle Simone-de-Beauvoir, Bibliothèque nationale de France'nın Tolbiac sitesi, MK2 Bibliothèque sinema salonu, Pont de Bercy görülmektedir (13. arrondissement, Paris, 2007).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.