Seboreik keratoz

Seboreik keratoz, keratinositler adı verilen cilt hücrelerinden gelişen iyi huylu (kanserli olmayan) cilt büyümeleridir. Bu büyümeler mumsu veya yağlı bir görünüme sahiptir ve bronz, kahverengi veya siyah olabilir. Cilde yapışmış gibi görünürler. Zamanla büyümeler sertleşir ve huysuz görünür.

Seboreik keratozlar genellikle tek başına görülür, ancak bazı durumlarda çoklu olarak da gelişebilir. Genellikle göğüs ve sırtta bulunurlar, ancak yüz, kafa derisi ve boyun dahil vücudun herhangi bir yerinde görülebilirler.

Seboreik keratozlara neyin neden olduğunu kimse bilmiyor, ancak yaşla birlikte daha yaygın hale geliyorlar. Çoğu insan yaşlandıkça bazı seboreik keratozlar geliştirir ve çocuklar nadiren bunlara sahiptir. Seboreik keratozlar bulaşıcı değildir.

Belirtiler

Seboreik keratozlar, ciltte tipik olarak bronz veya kahverengi olarak başlayan ancak zamanla koyulaşabilen lezyonlardır. Yağlı bir görünüme sahip olma eğilimindedirler ve cilde yapışmış gibi görünürler. Küçük veya 3 inçten daha büyük olabilirler. Nadiren kaşıntı yaparlar.

Teşhis

Doktorlar genellikle seboreik keratozları onlara bakarak teşhis edebilirler. Nadir durumlarda, seboreik keratozlar malign melanom dahil diğer cilt bozukluklarına benzeyebilir. Tanı belirsizse, doktorunuz büyümenin bir kısmının çıkarıldığı ve mikroskop altında incelendiği bir biyopsi yapmak isteyebilir.

Tedavi

Seboreik keratozlar tedavi gerektirmez. Nispeten büyüyebilirler ancak tehlikeli değildirler.

Seboreik keratozlar tahriş olursa, kaşıntı yaparsa, çirkinleşirse veya kanarlarsa, muayene esnasında çıkarılabilirler. Cilt herhangi bir işlemden önce uyuştuğundan, tedavi çoğunlukla ağrısızdır. Üç ana kaldırma yöntemi şunlardır:

  • Kazıma: Cilt uyuşturulduktan sonra, büyüme küret adı verilen bir alet kullanılarak dilimlenir veya kazınır.
  • Kriyocerrahi veya dondurma: Büyümelere sıvı azot uygulanır. Seboreik keratozlar kabuklanır ve birkaç hafta sonra düşer.
  • Elektrocerrahi: Elektrik akımı büyümeleri yakar.

Prognoz

Seboreik keratozlar kendi başlarına gitmezler, ancak tahriş edici veya rahatsız edici hale gelirlerse çıkarılabilirler. Büyümeleri tedavi etmemenin bir zararı yoktur, çünkü iyi huyludur (kansersiz) ve kanserli hale gelmezler.

Kaynakça

NCBI.NLM.NIH.GOV

Dış bağlantılar

rarediseases.org7 Şubat 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Medikal Rehber (Türkçe)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.