Sébastien Tellier

Sebastien Tellier (d. 22 Şubat 1975), Fransız şarkıcı söz yazarı ve sazende. Bağımsız bir Fransız plak şirketi olan Record Makers ile anlaşmalıdır.

Sébastien Tellier
Genel bilgiler
Doğum 22 Şubat 1975 (1975-02-22)
Fransa
Resmî site Resmi Sitesi

Yaşam Öyküsü

Sebastien'in ilk albümü L'incroyable Verite (İnanılmaz Gerçek), 2001 yılında piyasaya çıktı. Air grubu ile albüm tanıtım turuna çıktı ve thereminci Pamelia Kurstin sayesinde tanındı.L'incroyable Verite albumu pop, lo-fi elektronik türünde tuhaf ve alaycı hava barındırıyor.Sebastien dinleyicilere bu albümü sadece mum ışığında dinlemelerini önermiştir."Fantino" adlı şarkı Sofia Coppola tarafından Lost in Translation(Bir Konuşabilse) filminde film müziği olarak kullanılmıştır.

Sebastien L'incorable Verite den sonra ikinci ve üçücü albümleri olan Politics'i 2005, Sexuality'yi 2008 yılında çıkardı.İki albümündede albüm ve ana şarkı isimleri aynıdır.Politics albümü genel güçler ve yönetim hakkındadır.Albümden en bilinen şarkı "La Ritournelle"dir.Sevişme meditasyonu üzerine 11 parça diye tanımlanan Sexuality albümünün yapımcılığını Daft Punk grubu üyelerinden Guy-Manuel de Homem-Christo yapmıştır. Ayrıca 2006 yılında en ünlü şarkılarının akustik versiyonlarını toplayarak Sessions adlı bir albüm çıkarmıştır.

2008 Eurovision Şarkı Yarışması

Sebastien Tellier'in 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Fransa'yı temsil edeceği 7 Mart 2008 tarihinde Fransa'nın Avrupa Yayın Birliği temsil heyeti başkanı Bruno Berberes tarafından açıklandı.24 Mayıs tarihinde yapılan yarışmada Sebastien "Divine" adlı şarkısını seslendirdi. Şarkı Fransa tarihindeki çoğu İngilizce olan ilk şarkı olması sebebiyle Fransada tartışmalara neden oldu. Yarışma sonunda Sebastien 47 puan alarak 25 yarışmacı arasından 18. oldu.

Diskografi

  • L'incroyable Vérité (2001), Record Makers
  • Politics (2004), Record Makers
  • Sessions (2006), Record Makers,
  • Universe (2006), Lucky Number
  • Sexuality (2008)

Dış bağlantılar

Önce gelen:
Les Fatals Picards
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Fransa
2008
Sonra gelen:
Patricia Kaas
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.