Robert (Latin imparatoru)

Robert (ö. 1228), Konstantinopolis'te kurulan Latin İmparatorluğu'nun 1221 ile 1228 tarihleri arasında imparatoru. Latin İmparatoru ve Fransa Kralı soyundan gelen Pierre de Courtenay ile ilk ve ikinci Latin imparatorları I. Baodouin ile Henri'nin kızkardeşi Yolande'nın oğludur.

Robert
"Promptuarii Iconum Insigniorum"'da Robert
Latin İmparatoru
Hüküm süresi 1221-1228
Önce gelen Yolande
Sonra gelen II. Baodouin
Hanedan Flandre Hanedanı
Babası Pierre de Courtenay
Annesi Yolande
Ölüm 1228
Dini Roma Katoliği

Yolande 17 Aralık 1219 tarihinde ölünce Geoffroy de Merry, Narjot de Toucy ve Théodore Branas'dan oluşan bir naipler koleji fiilen idareyi ele aldı. 1220 yılında Yolande'nin oğlu Robert'a imparator olarak tac giydirildi. Robert'ın hükümdarlık yıllarında en önemli olaylar İznik'te kurulmuş olan İznik İmparatorluğu ile ilişkilerin önce iyileşmesi; fakat sonradan 1224de İznik İmparatoru III. İoannis ile yapılan Poimanenon Muharebesi'nde Latinler tarafından kaybedilmesi ve İznik İmparatorluğunun güçlenip Latin İmparatorluğu'nu tehdit etmesidir. Zaten halk tarafından hiç beğenilmeyen Latinler bu savaştan sonra Anadolu topraklarından atıldılar.

1227 yılında nüfuzlu baronlar I. Robert'i imparatorluk tahtından indirdiler ve yerine daha yetişkin olmayan II. Baodouin'i imparator yaptılar. Robert, Ocak 1228'de Mora'da öldü.

Kaynakça

  Ayrıca bakınız

  Resmî unvanlar
  Önce gelen:
  Yolande
  Latin İmparatoru
  1219-1228
  Sonra gelen:
  II. Baodouin
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.