Ricardo Martinelli

Ricardo Alberto Martinelli Berrocal (d. 11 Mart 1952, Panama City), Panama Cumhuriyeti'nin 49. Devlet Başkanı. Ricardo Martinelli babasının tarafından İtalyan asıllı bir Panamalı siyasetçi ve iş adamıdır.

Ricardo Martinelli

Hayatı ve Eğitimi

Martinelli, Ricardo Martinelli Pardini ve Gloria Berrocal Fabrega'nın oğludur. Amerika Birleşik Devletleri Virginia'da Staunton Askeri Akademisi'nde orta öğrenimini tamamladı. 1973 yılında Arkansas Üniversitesi İşletme derecesi lisans ile mezun oldu. Daha sonra INCAE Business School'da İşletme derecesi Master kazandı. Martinelli Marta Linares, evli ve üç çocuk babasıdır.

İş Kariyeri

Martinelli, Panama'nın Super 99 adlı süpermarket zincirinin yönetim kurulu başkanıdır. Diğer iki şirketin başkanı ve en az sekiz diğer şirketlerinde yönetim kurullarında yer almaktadır.

Siyaset Hayatı

Martinelli, Ernesto Pérez Balladares başkanlığı sırasında, 1994 ila 1996 yılları arasında Sosyal Güvenlik Müdürü olarak görev yaptı. Eylül 1999 - Ocak 2003 tarihlerinde Mireya Moscoso'nun dönem başkanlığı sırasında, Panama Kanalı Yönetim Kurulu Başkanı ve Kanal İşleri Bakanı olarak görev yaptı.

Martinelli, Mayıs 1998'de kurulan Demokratik Değişim partisi başkanı oldu. Martinelli, 2009 genel seçimlerinde Demokratik Değişim ve başkan adayı lideri oldu. Seçim kampanyasında siyasi yolsuzluluğu kesmek ve suç oranını azaltabileceğini vadederek yaklaşık 35 milyon dolar harcadı.

Ricardo Martinelli bağış olarak üstlendiği "Ricardo Martinelli Vakfı" nı 2004 yılında kurdu. Vakıf iyi skolastik ortalamaları ile yoksul öğrenciler için bir yıl'da 8.000'den fazla burs vermektedir.

3 Mayıs 2009 tarihinde Ricardo Martinelli, oyların % 60 ını aldı. En yakın rakibi Balbina Herrera ise yaklaşık % 36 oy aldı ve ulusal seçimleri kazandı. Bu Panama tarihinin ikinci büyük çoğunluğu, 1989 yılından bu yana ise en büyük oy çoğunluğudur. 1 Temmuz 2009 tarihinde devlet başkanlığı görevine başlamıştır.

Kaynakça

  Siyasi görevi
  Önce gelen
  Martín Torrijos
  Panama Devlet Başkanı
  2009–2014
  Sonra gelen
  Juan Carlos Varela
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.