Pus

Pus[1], görüş mesafesini çok azaltmayan bir tür hafif sis.[2] Atmosferdeki çok küçük su damlacıklarından (50-200 mikron çapında) kaynaklanır.[3] Sis ile pus arasındaki tek fark görüş mesafesidir. Görüş mesafesi 1 km'den az ise sis, eşit veya fazla ise pus kabul edilir.[3] Meteorolojide Fransızca kökenli BR (brume) kısaltması ile gösterilir.[1]

Danimarka'da puslu hava

ABD'de bazen pus (mist) sözcüğü çisenti (drizzle) anlamında da kullanılır.[3] Benzer şekilde Birleşik Krallık'ta bazen yoğun sis eşliğindeki çisentiye "İskoç pusu" (Scotch mist) denir.[3]

Sis, hava içindeki su buharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelir. Normal hava şartlarında veya volkanik faaliyetlerden dolayı doğal olarak oluşabilir.

Resim galerisi

Kaynakça

  1. METAR 7 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Hezarfen. Meteoroloji Genel Müdürlüğü. Erişim: 18 Eylül 2012.
  2. "pus." Güncel Türkçe Sözlük. Türk Dil Kurumu. Erişim: 18 Eylül 2012
  3. "mist." Encyclopædia Britannica Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.