PubMed

PubMed, ücretsiz bir biyomedikal veritabanı. Sitede yer alan başvuru kitapları moleküler biyoloji, genetik ve tıp bilimleriyle ilgili konulara ışık tutmaktadır.

PubMed
İçerik
Bağlantı
Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi (NLM)
Sürüm tarihi Ocak 1996
Erişim
Websitesi www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/
Araçlar
Diğer

Sağlık bilimleri konusunda yapılan uluslararası çalışmalar, yayımlanan makaleler, en son gelişmeler de siteden izlenebilmektedir.

Karakteristikler

PubMed tanımlayıcısı

PMID, PubMed Identifier (Pubmed tanımlayıcısı) veya daha spesifik olarak PubMed Unique Identifier (PubMed tekil tanımlayıcısı) için bir kısaltmadır, biyoloji ve biyomedikal literatürdeki makalelerin her birine PubMed arama motoru için tayin edilmiş tekil bir numaradır. Kitaplar için kullanılan ISBN'ye (International Standard Book Number = Uluslararası Standart Kitap Numarasına) benzer şekilde kullanılır. 2005 senesi itibarıyla 15-16 milyon PMID numarası vardır, her yıl yaklaşık 1 milyon yeni numara eklenmektedir.

PubMed araması yaparken Unique Identifier [UID] etiketi kullanılarak PMID numarası kullanılabilir. Aramada PMID kullanılarak (UID alan adı kullanarak veya değil) ilgili makalenin yayım ayrıntıları ve çoğu durumda makalenin özeti ("abstract"ı) görülebilir. Bir aramada birden fazla PMID vermek tüm makale özetlerini verir.

Örneğin:

International Human Genome Sequencing Consortium (2004). "Finishing the euchromatic sequence of the human genome". Nature. 431 (7011). ss. 931-45. doi:10.1038/nature03001. PMID 15496913.

makalesini bulmak için http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=PubMed 26 Nisan 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. adresine gidin ve arama kutusuna 15496913 girin.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.