Profesyonel güreş

Türkiye'de "Amerikan Güreşi" ya da "Wrestling" olarak bilinen, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'da izlenen güreş gösterisidir.

Tohumları Avrupa'da atılmış, sektörel atılımını ABD'de tamamlamıştır. Günümüzün en fazla tanınan profesyonel güreş organizatörü World Wrestling Entertainment (WWE) isimli ticarî kuruluştur.

Profesyonel güreş, bir eğlence gösterisidir. Yapılan maçların, yaşanan olayların, konuşmaların tamamı tasarlanmış bir senaryonun ürünüdür. Maçı kazanacak taraf maçtan önce belirlenmiştir. Fakat sonuçları güreşçiler, senaryo ekibi ve yetkililer dışında kimse bilmez.

Her sporcunun bir "gimmick"i, yani karakteri vardır. Buna en iyi örnek, efsane isim Undertaker'dır. Undertaker, ring içinde Dead Man (Ölü adam) karakterine sahiptir ama aslında o da herkes gibi normal bir insandır. Mikrofon performansı, karizma ve ring içi yeteneği, bu sporda başarı için gerekli olan en önemli kriterlerdir.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.