Pierre Guillaume Frédéric le Play

Pierre Guillaume Frédéric le Play ya da yaygın adıyla le Play (11 Nisan 1806, La Rivière-Saint-Sauveur – 5 Nisan 1882, Paris), Fransız maden mühendisi, sosyolog ve ekonomist. Türkiye’de daha çok Prens Sabahaddin ekseninde bilinir.

Pierre Guillaume Frédéric le Play

Yaşamı ve çalışmaları

Küçük yaşta babasını kaybettiği için anne ve teyzesi tarafından yetiştirildi. École Polytechnique’de maden mühendisliği eğitimi aldı. Sosyolojiye geçişinde farklı nedenler bulunmaktadır. Kimilerine göre köy yaşamını bilmesi ve muhafazakâr bir çevrede yetişmesi ile Temmuz Devrimi’nin kendisindeki etkisi onu sosyolojiye yöneltmiştir. Le Play 1829 yılında uzun süreler devam edecek olan Avrupa seyahatlerine başladı. Almanya, İngiltere, Rusya gibi şehirlerde bulundu. İşçi ve köylü sınıfı üzerine ciddi saptamalar gerçekleştirdi. Temmuz Devrimi dışında 1848 Devrimleri’ne de tanıklık etti. Geliştirdiği metot ile yüzlerce işçi ailesini inceleyen Le Play, 1855 yılında Les Ouvriers Européens (Avrupa İşçileri) adlı saha çalışması olan monografik özellikteki eserini yayımladı. Eserinde 36 Avrupa ailesini inceledi. Bu kitabın genişletilmiş baskısı olan La Réforme sociale, déduite de l’observation comparée des peoples européens (1864) sonrasında L’Organisation du Travail (1870) adlı eserini yayımladı. Düşünce ve fikirleri zaman zaman değişime uğradı ve çelişki gösterdi. 1856 yılında kurduğu Societe d’Economie Sociale ile çalışmalarını sistemli bir şekilde sürdürdü.[1][2]

Kaynakça

  1. Özavcı, Ozan. "Prens Sabahaddin'in Fikrî Kaynakları: Le Play ve Toplum Bilim". Doğu Batı. 4 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2017.
  2. Murtaza, Korlaelçi. "Le Play Mektebi ve İlk Türk Temsilcisi Prens Sabahattin Bey". Dergipark. 10 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.