Peter Paul Rubens

Peter Paul Rubens (28 Haziran 1577, Siegen - 30 Mayıs 1640), Anvers), Flaman ressam. Barok tarzın önde gelen isimlerindendir. Reform karşıtı sunak resimleri ile portreler, manzara resimleri ve mitoloji ve canlandırma öğeleri içeren tablolarıyla tanınır.

Peter Paul Rubens
Genel bilgiler
Doğum adı Peter Paul Rubens
Doğum 28 Haziran 1577(1577-06-28)
Siegen, Westphalia
Ölüm 30 Mayıs 1640 (62 yaşında)
Anvers, Güney Hollanda
Uyruk Flaman
Alanı Resim
Katıldığı akımlar Barok
Etkilendikleri Michelangelo, Titian, Caravaggio, Pieter Brueghel (baba)
Etkiledikleri Antoine Watteau, Eugène Delacroix
İmzası

Babası hapsedilip öldükten sonra Rubens, annesiyle birlikte Anvers'e taşınmış ve annesi onu Katolik olarak yetiştirmiştir[1]. Gördüğü eğitimin etkisi eserlerinde hissedilmektedir. Daha sonra şehrin en büyük ustaları, Adam van Noort ve Otto van Veen gibi ressamlarla birlikte çalışmıştır. Rubens'in sanat kariyerinin önemli dönüm noktalarından biri, İtalya'ya gitmesidir. Burada aldığı eğitim ve edindiği bilgiler, tüm kariyerini ve çalışmalarını etkileyecektir. Bu gezisi boyunca Floransa, Roma ve Cenova'da; Titian, Veronese ve Tintoretto gibi ustaların eserleriyle karşılaşmış ve etkilenmiştir.

Anvers'te Avrupa'nın önde gelen soyluları ve koleksiyoncularına resim üreten büyük bir atölye kurmuştur.

Rubens, aynı zamanda, klasik Rönesans humanizmi ile eğitim görmüş bir bilim adamı, sanat koleksiyoncusu ve de İspanya ve İngiliz kralları tarafından şövalye yapılmış bir diplomattır.

  1. Smith, John (1830). A Catalogue Raisonné of the Works of the Most Eminent Dutch, Flemish, and French Painters: Peter Paul Rubens (İngilizce). Smith and son.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.