Palmiye yaprağı el yazması

Palmiye yaprağı el yazmaları, kurutulmuş palmiye yapraklarından yapılmış el yazmalarıdır. Palmiye yaprakları, Hint altkıtasında ve Güneydoğu Asya'da, MÖ 5. yüzyıla kadar uzanan[1] ve muhtemelen çok daha erken bir dönemde[2] yazı malzemesi olarak kullanılmıştır. Kullanımları Güney Asya'da başladı ve kurutulmuş ve dumanlanmış Borassus türü ya da Ola yaprağı üzerinde metinler olarak başka yerlere yayıldı.

Nandinagari alfabesiyle yazılmış bir palmiye yaprağı el yazması.

Günümüze kadar gelen en eski palmiye yaprağı el yazmasından biri, şu anda Cambridge Üniversitesi Kütüphanesinde korunan, Nepal'de keşfedilen, 9. yüzyıldan kalma bir Sanskritçe Şaivizm metnidir.[3]

Kaynakça

  1. Zhixin Shi; Srirangaraj Setlur; Venu Govindaraju. "Digital Enhancement of Palm Leaf Manuscript Images using Normalization Techniques" (PDF). Amherst, USA: SUNY at Buffalo. 16 Haziran 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2009.
  2. "Literature | The Story of India - Photo Gallery". PBS. 13 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Kasım 2013.
  3. Pārameśvaratantra (MS Add.1049.1) with images 8 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Puṣkarapārameśvaratantra, University of Cambridge (2015)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.