Osman Solakoğlu

Osman Solakoğlu, (1927, İstanbul –7 Şubat 2005, İstanbul). Türk spor yöneticisi. Türk basketboluna yaptığı katkılarla tanınır.

1927’de İstanbul’da doğan Solakoğlu, Ankara’da Ankara Koleji’ni (o günkü adıyla Türk Maarif Cemiyeti) bitirdi. 1945 Yılında okul basketbol takımında kaptanlık yaptıktan sonra ilk yöneticilik deneyimini de yine Ankara Koleji’nde yaşayan Solakoğlu, daha sonra Galatasaray Basketbol Takımı’na yönetici oldu.

Bir süre Basketbol Federasyonu genel sekreterliği görevinden sonra, 1968’de federasyon başkanı oldu. Basketbol Federasyonu başkanlığını, 1992’de sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrılana dek, iki ayrı dönemde (1968-1977 ile 1979-1992), toplam 23 yıl sürdüren Solakoğlu, Türk basketboluna önemli katkılarda bulundu. Başkanlığı süresince Deplasmanlı Bayanlar 1. Kümesi ile Erkekler 2. Kümesi’nin kuruluşuna, Yıldız ve Ümit Ulusal Takımlarının yeniden oluşturulmasına katkıda bulundu.

Solakoğlu’nun başka bir başarısı da, uluslararası alanda Türk basketboluna olan katkılarıdır. Avrupa Basketbol Federasyonu (FIBA) Gençler Kurulu Üyeliği, Ulusal Takım yöneticiliği, sekiz yıl gibi uzun bir sure boyunca da Balkan Devletleri Basketbol Genel Sekreterliği görevini yaptı. Türk basketbolunun Avrupa'daki konumunun göreceli olarak çok geri olduğu, genellikle yöneticilerin güçlü basketbol ülkelerinden seçildiği bir dönemde bu yöneticilik konumlarına gelmesi ilgi çekti.

Yöneticilik ve insan ilişkilerindeki yetenekleriyle, dönemi boyunca Türk basketbolunun FIBA’da, o dönemki basketbol düzeyinin üzerinde bir saygınlık kazanmasını sağladı.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.