Noel Gallagher

Noel Gallagher (d. Noel Thomas David Gallagher, 29 Mayıs 1967, Manchester) Oasis grubunun lideri, grubun hemen hemen tüm şarkılarının yazarı.

Noel Gallagher
Noel Gallagher
Genel bilgiler
Doğum adı Noel Thomas David Gallagher
Doğum 29 Mayıs 1967 (1967-05-29)
Manchester, İngiltere
Tarzlar rock, Britpop
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Vokal, bass, bateri, klavye
Etkin yıllar 1991-günümüz
Müzik şirketi Creation, Big Brother, Epic
İlişkili hareketler Oasis, Smokin' Mojo Filters
Resmî site www.noelgallagher.com
Önemli çalgılar
Epiphone Sheraton
Gibson Les Paul
Fender Telecaster
Epiphone Casino
Fender Jaguar
Gibson ES-335

Kariyeri

13 yaşında müzisyen kardeşi Liam Gallagher ile gitar öğrenmeye başlayan Noel Gallagher, eğitiminin ardından inşaat üzerine iş ve çalışmalarını sürdürdüğü sırada, 1988 yılında yerel bir Manchester müzik grubuna katılmıştır. Müzik çalışmların sürdürdüğü sırada kardeşi Liam Gallagher'in daveti üzerine Oasis adlı gruba katılma kararı alan Gallagher grupta şarkı yazarı ve gitaristliği yapmıştır. Oasis grubu olarak büyük başarılara imza atmışlardır. Büyük bir Manchester City taraftarıdır. 2009 yılında Noel ve kardeşi Liam'ın yaşadıkları anlasmazlik sebebiyle Oasis dagilmis, Liam ve grubun geri kalan Beady Eye ismiyle yollarina devam ederken, Noel Gallagher solo kariyerine agirlik vermistir.2010'da Noel Gallagher's High Flying Birds adlı grubu kurmuştur ve 2011 yılında Noel Gallagher's High flying Birds ile grubun adını taşıyan albümünü çıkarmıştır.NME Awars Godlike Genius ödülünü almıştır.

Diskografi

Albümler

Tekliler

  • 1998: The X-Files: The Album
  • 2007: The Dreams We Have As Children

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.