New jack swing

New jack swing, Amerika Birleşik Devletleri'nde günümüz rap müziğin türünün atası olarak 1980'lerin sonlarında beliren bir soul türüdür. Bu tür müziklerde genellikle T-808 türü vurmalılar ve metalik çalgılar kullanılır. Bu tarzda hazırlanan en çok satış elde etmiş albüm ise, Michael Jackson'ın 1991 çıkışlı Dangerous albümüdür.

Tarihi

  • Teddy Riley bu müziğin yaratıcısı kabul edilir. Kendi grubu GUY ile New Jack Swingin yaygınlaşmasında etkili olmuştur.
  • New Jack Swing özellikle 1986-1993 arasında çok fazla dinlenen bir müzik türüydü. Bu türün ilk seçkin örneklerini aynı zamanda Michael Jackson ile çalışmaları ile tanınan Teddy Riley 1986 yılından başlayarak vermiştir. Müziğin asıl önemli özelliklerinden biri de çoğunlukla afro-amerikan'lar tarafından yapılmasıdır. Teddy Riley'in bu türde ilk örnekler vermesiyle çeşitli sanatçılar da bu türün peşinden giderek albümler çıkarmaya başladılar. Zamanla bu tür yayılma gösterdi ve bu türdeki şarkılar geniş kitlelerce kabul gördü.
  • Bir müziğin New Jack Swing olup olmadığı synthesizer'ların tınılarıyla belli olur ki bu alet new jack swing'in sembolüdür.

Kayda değer eserler

  • 1987 yılında çıkan Keith Sweat tarafından yayınlanmış I Want Her adlı şarkı listelerde üst sıralara çıktı. 1987 yılında Teddy Riley'in kurduğu "Guy" adlı grup, Groove Me şarkısını yayınladı ve bu şarkı büyük ses getirdi.
  • 1988 yılında Nijerya asıllı İsveçli şarkıcı Neneh Cherry, Buffalo Stance adlı başarılı şarkısını yayınladı. Aynı yıl Paula Abdul, (It's Just) The Way That You Love Me adlı şarkısını çıkarmıştır.
  • 1989 yılında artık işe çok önemli sanatçılar el atmaya başladı. Janet Jackson, Rhythm Nation 1814 adlı albümünü yayınladı, bu albüm çok büyük ses getirdi. Miss You Much, Love Will Never Do (Without You), Alright, Rhythm Nation gibi çok başarılı şarkılar bu albümden çıkmıştır.
  • 1990 yılı ise bir New Jack Swing yılıydı. Bu yıl içerisinde Bell Biv DeVoe, Poison ve Do Me! adlı şarkılarla ses getirdi. Whitney Houston yine bu sene içinde new jack swing'e adını yazdırdı, I'm Your Baby Tonight adlı şarkı Whitney Houston'a başarı üstüne başarı getirmiştir. Samuelle, So You Like What You See adlı şarkıyı çıkararak ses getirmeyi başardı. Ralph Tresvant ise Sensitivity adlı yavaş ritimli new jack swing şarkısıyla halk üstünde büyük etki bıraktı.
  • 1991 yılı da çok hareketli geçmiştir. Color Me Badd, "I Wanna Sex You Up" adlı eserlerini yayınlamışlardır. Boyz II Men, bu yılda çıkardığı ilk albümlerinden Motownphilly adlı eserlerini çıkararak ortalığı sarstı. Michael Jackson'ın da bu yılda türe el atması artık düzeni yerle bir etmiştir. Dangerous adlı albümüyle Michael Jackson, 2. en çok satan albümüne imza atmıştır. In The Closet, Jam, Remember The Time adlı eserleriyle new jack swing türüne katkıda bulunmuştur.
  • 1992 yılında ise SWV, TLC gibi bayan grupları da aileye katılmıştır. SWV, I'm So Into You ile, TLC ise What About Your Friends ile kendilerini göstermişlerdir. Bu yılın sonuna doğru çıkan diğer şarkılar ise yavaş yavaş zirvelerini kaybetmeye başlamıştır.
  • 1993'te SWV'nin Weak adlı şarkıları ve Janet Jackson'ın If adlı şarkısı dışında önemli bir eser çıkmamıştır. Bu yıldan sonra New Jack Swing, tarih ve müzikoloji kaynaklarında yerini almıştır. Bu yıldan sonra, New Jack Swing sürekli olarak değişime uğramış, 1997-98'e kadar New Jack Swing'in evrimleşmiş çeşitleri çıkmıştır. Fakat önemli başarılara imza atılamamıştır.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.