Nevresim

Nevresim, yorgan ve battaniye gibi örtülerin üzerine geçirilen ev tekstili ürünüdür. Kolaylıkla değiştirilebilir olması, dolayısı ile temizliğinin çok kolay olması, ürünün yaygın bir biçimde kullanılmasını sağlamıştır. Nevresim, temizlik açısından geçtiğimiz yüzyılın önemli buluşlarındandır.

Çok çeşitli desenleri ile göz zevkine de hitap etmesi, nevresimi yatak odası dekorasyonunun vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. Yapımında kullanılan kumaş türüne göre farklı adlar (saten, ranforce,polycotton, dokuma, vb.) alabilmektedir.

Nevresimlerde kullanılan ürün özellikleri ipin cinsinden sonra dokuma sıklığı ile kriterlere ayrılır. 81 Tel olan saten kumaşlarda olduğu gibi 61 Tel Ranforce, 54 Tel, 51 Tel, 48 Tel ve 44 Tel gibi atkı ve çözgünün birbirleriyle dokuma aşamasınki cm2'de oluşturduğu hesapla ortaya çıkmaktadır. Sıklık arttıkça ip incelir ve kumaş yumuşak bir doku haline gelir. Sıklık azaldıkça kumaşın göz aralıkları azalır ve yıkama sonrası çekmeler meydana gelir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.