Naver

Naver (Korece: 네이버), Güney Kore merkezli bir arama motoru ve internet portalıdır. Site, Haziran 1999 tarihinde eski Samsung çalışanları tarafından kurulmuş olup[2] Güney Kore'nin kendi arama motoruna sahip ilk internet portalıdır. Günümüzde Naver Corporation bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Naver
네이버
URL naver.com
Ticari? Evet
Site türü Arama motoru
İnternet portalı
Kayıt İsteğe bağlı
Kullanılabilir dil(ler) Korece
Sahip Naver Corporation
Başlama tarihi Haziran 1999
Alexa 41 (Temmuz 2020)[1]
Geçerli durum Çevrimiçi

Naver, ilk olarak bir web portalı olarak kurulmuş olup arama motoru hizmetini 2000 yılında başlatmıştır. Aynı zamanda, çeşitli kategorilerden arama sonuçlarını derleyen ve bunları tek bir sayfada sunan kapsamlı arama özelliğini sunan dünyanın ilk portalidir. Naver, bunun yanı sıra haber servisi, e-posta sağlayıcısı, ilk çevrimiçi Soru-Cevap platformu Knowledge iN ve blog gibi birçok hizmeti sağlamaktadır.

İnternet araştırma servisi comScore göre, 2007 yılının Ağustos ayında 2 milyar arama sorgusu ile Kore'deki tüm arama sorgularının yüzde 70'i Naver ile yapıldı. Naver, Güney Kore'nin en popüler, dünyanın da 6. en büyük arama motoru (Google, Baidu, Bing, Yahoo, Yandex)[3] olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Kore'de 25 milyon internet kullanıcısının ana sayfasıdır.

2009 yılında Naver Japonya'da hizmete başlamıştır. Popüler mobil mesajlaşma uygulaması Line, Naver ve Japon ortak yapımıdır.

Kaynakça

  1. "naver.com Competitive Analysis, Marketing Mix and Traffic - Alexa". Alexa Internet. 28 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2020.
  2. "Naver.com WHOIS, DNS, & Domain Info - DomainTools". WHOIS. 23 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2020.
  3. https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.