Naram-Sin

Naram Sin, MÖ 2254-2218 yılları arasında hüküm sürmüştür. Naram Sin Büyük Sargon'un torunuydu. Hükümdarlığı sırasında imparatorluk doruk noktasına ulaştı. Kendisi Mezopotamya'da kendini ilah ilan eden ilk kişiydi. Kendisinden öncekiler gibi (Lugal-Anne-Mundu gibi) "Dört Köşenin Kralı" ilan etmişti.

Naram Sin
Naram Sin Steli, Louvre Müzesi, Paris
Akad Kralı
Hüküm süresi MÖ 2254-2218
Önce gelen Manishistu
Sonra gelen Şar-Kali-Şarri
Babası Manishistu

Naram-Sin Manishistu'nun oğlu olarak doğmuştu. Kral Rimus'un yeğeniydi. Enheduanna onun halasıydı. Ayrıca Naram-Sin Büyük Sargon ve Kraliçe Thasthulum'un torunuydu.

Çocukları

Naram-Sin'in bilinen tek çocuğu varisi Şar-Kali-Şarri'dir. Bilinmeyen bir kızıda Urkeş'in bilinmeyen bir kralıyla evlendirildi.

Tanrılaştırılması

Akkadlı bir görevlinin Tello (Girsu) kentinde bulunan silindir mühründe Naram-Sin’in unvanları arasında “Akkad’ın tanrısı, evrenin fatihi” gibi Naram-sin'in şahsına atfedilen ve olağanüstü gücünü ifade eden tanımlar bulunmaktadır. Bundan anlaşılmaktadır ki Naram-sin, bir tür tanrı-kral olarak ölümsüzleştirilmiş ve mitolojik inanışta yer almıştır. Görsellerde boynuzlu başlık gibi Mezopotamya sanatında yalnızca tanrılara atfedilen semboller taşır.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.