Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (ˈmetl ɡɪə ˈsɒlɪd tuː sʌnz ˈʌv lɪbətɪ (jap. メタルギア ソリッド2 サンズ・オブ・リバティ Metaru Gia Soriddo 2 Sanzu obu Ribati) Hideo Kojima'nın Gizlilik- Aksiyon tarzındaki oyunudur. Geliştirici firma Konami'dir ve ilk olarak 12 Ekim 2001 tarihinde Playstation 2 ve en son olarak 28 Mart 2002 tarihinde Metal Gear Solid: Substance adı altında PC ve Xbox için yayınlanmıştır.

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty
Geliştirici Konami 
Yayımcı Konami
Yönetmen Hideo Kojima 
Yapımcı Konami
Tasarımcı Hideo Kojima
Besteci Norihiko Hibino
Harry Gregson-Williams 
Seri Metal Gear Solid
Metal Gear 
Platformlar Playstation 2, PC, Xbox
Çıkış PlayStation 2
12 Ekim 2001
16 Ekim 2001
23 Kasım 2001
PC, Xbox
28 Mart 2002
2 Nisan 2002
8 Nisan 2002
Türler Gizlilik, Aksiyon
Mod Tek oyunculu oyun 

Oyun 1998 tarihli Metal Gear Solid oyununun doğrudan takipçisidir. Oyun dünya çapında 7 milyon kopyanın üzerinde satmıştır.[1] Bir önceki oyunda olduğu gibi, Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty uzman dergiler tarafından başarılı olarak değerlendirilmiş ve birçok ödül almıştır. Özellikle grafikler ve Harry Gregson-Williams tarafından bestelenmiş müzikleri olumlu karşılanmıştır.

Serinin bir sonraki oyunu Metal Gear Solid 3: Snake Eater adlı, senaryo akışı bakımından ilk iki oyundan da daha eskide geçen soğuk savaş döneminde serinin ana karakteri Solid Snake'in genetik olarak babası olan Big Boss'un hikâyesini anlatan oyundur.

Hikâye

Oyun kendisini bir ve üçüncü bölümden nispeten farklı kılan, ilk bakışta birçok oyuncuya anlaşılması zor gelen kompleks bir hikâyeye sahiptir. Birçok soru cevaplanmadan oyun sona erer. Aslında oyunun takipçileri bu soruların üçüncü bölümde açıklığa kavuşacağına inanmışlardı ancak bu olmamıştır. Ancak dördüncü bölüm Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots'da bütün açık kalan sorular cevaplandırılmıştır ve böylelikle Solid Snake'in hikâyesi sona ermiştir. Sonradan Solid Snake'in babası Big Boss'un hikâyesini anlatan Metal Gear Solid: Peace Walker, Metal Gear Solid V: Ground Zeroes ve Metal Gear Solid V: The Phantom Pain oyunları çıkmıştır ve seri sona ermiştir.

Ayrıca

Solid Snake karakterinin esin kaynağı 1980'li yılların başının ticari olarak en başarılı filmlerinden Escape from the New York filmindeki Snake Pliskin'dir. İkinci oyunda Solid Snake Iroquois Pliskin takma adını kullanır. Iroquois Algonkin dilinde yaklaşık olarak siyah renkli yılan anlamına gelir.

Kaynakça

  1. Gaz, Big (15 Mayıs 2003). "Metal Gear Solid 3 Exclusive For Sony" (İngilizce). Gameplanet. 2 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.