Melodik death metal

Melodik death metal, (Melodeath ve MDM olarak da bilinir) genel olarak death metal türündeki distortion riffleri yerine alt solo gitar riffleri kullanılan ve bu yolla öne çıkan melodik özellikten dolayı bu adı alan death metal alt türüdür.

Melodik death metal
Müzikal kökenleri Death metal
Heavy metal
Thrash metal
Kültürel kökenleri 1980'lerin sonunda Isveç'te
Önemli çalgılar Vokal - GitarBassBateriKlavye
Popülerlik 1990'ların ortalarında undergroundtu. 2000'lerde popülerliğini arttırdı.
Bölgesel tarzlar
IskandinavyaABDJaponya

At The Gates, Kalmah, Dark Tranquillity ve In Flames önemli temsilcileridir. Türkiye'de de başta In Spite, Antagonist, Nettlethrone, Affliction ve In Revel of Seduce olmak üzere bu türde müzik yapan çok sayıda grup vardır.[1] Tür New Wave of British Heavy Metal akımı etkisiyle İsveç'te 1990'ların başında ortaya çıkmıştır. Melodik death metal, bir başka tür olan hardcore türüyle bir sentez haline gelip melodik metalcore türünü ortaya çıkarmıştır. As I Lay Dying, Unearth,Killswitch Engage bu türün bilinen gruplarındandır. Dünya genelinde melodik death metal türüne hakim olan en büyük bölge İskandinavya'dır. Türün en büyük eserleri At The Gates'in Slaughter of the Soul, Kalmah'ın The Black Waltz, In Flames'in The Jester Race ve Dark Tranquillity'nin The Gallery albümleriyle birlikte melodik death metal'in en önemli üç albümünden biridir. Bu üç albüm melodik death metal severlere göre bir daha ulaşılması çok zor olan bir mertebededir.

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.