Meksika Mafyası

Meksika Mafyası veya La Eme(İspanyolca: Mafia Mexicana), oldukça organize bir Meksikalı Amerikan suç örgütüdür.[1] Meksika Mafyası ismine rağmen Meksika'dan gelmedi, ABD cezaevlerinde kuruldu.  Kolluk kuvvetleri Meksika Mafyası'nın Kaliforniya cezaevi sistemindeki en güçlü çete olduğunu rapor ediyor.[2] Meksika Mafyası'nın yasadışı faaliyetlerini yürüten 65 bin üyesi olduğunu belirtiliyor.

Bir çete üyesinin dövmesi

Meksika Mafyası Kültürü

Kolluk kuvvetleri, La Eme'nin şu anda tek bir lider tarafından yönetilmediğine inanmaktadır.  Birçok üye cinayet emri verme ve diğer çeşitli suç faaliyetlerini denetleme yetkisine sahiptir.[3] Üyelerin sadakatlerini göstererek, hırsızlık veya cinayet gibi içerikleri olan testleri yapması bekleniyor.  Emirleri reddetme veya verilen bir görevi tamamlayamama cezası genellikle ölümdür.  Çetenin anayasasına göre, üyeler dört büyük ihlalden herhangi birini yaparlarsa cezalandırılabilir veya öldürülebilirler.  Bunlar arasında muhbirlik yapmak, eşcinsellik, korkaklık ve çete üyelerine karşı saygısızlık yapmak yer alır.

Çetenin üyeler tarafından dövmelerde sıklıkla kullanılan birincil sembolü, çapraz bıçaklar üzerinde yanan bir dairenin üstünde kartal ve yılan sembolüdür.  Meksika Mafyası ile ilişki olan sokak çeteleri genellikle 13 sayısını bir çete tanımlayıcısı olarak kullanır, çünkü "M" harfi, Latin kökenli modern alfabenin 13. harfidir.

Çete İlişkileri

FBI'a göre, Meksika Mafyası, yine hapishane çetesi olan Aryan Kardeşliği tarafından işlenen cinayetlerin parasını ödemişti.[4] Ayrıca Crips ve Bloods çeteleriyle de ortak faaliyetlerde bulunduğu bilinmektedir.

Kaynakça

  1. "Mexican Mafia". Gangland. The History Channel. 2012. 20 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2016.
  2. Harris, Donnie (2004). Gangland: The growing gang epidemic in America's cities. Oakland: Holy Fire Publishment. ISBN 09761-1124-1.
  3. Lyman, Michael D. (2010). Drugs in Society Causes, Concepts and Control (6th bas.). Burlington: Elsevier Science. ss. 240, 279. ISBN 9781437744514. Erişim tarihi: 18 Aralık 2016.
  4. Department of Justice, Federal Bureau of Inestivation. "Aryan brotherhood". 27 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.