Martin Buber

Martin Buber (İbranice: מרטין בובר; 8 Şubat 1878 – 13 Haziran 1965), Avusturya-Macaristan İmparatorluğu doğumlu Yahudi filozoftur. Ben-sen ve ben-o ilişkileri arasındaki fark merkezli bir tür dinsel varoluşçuluk üzerine kurduğu diyalog felsefesi ile ünlüdür.

Martin Buber
מרטין בובר
Tam adı Martin Buber
מרטין בובר
Doğumu 8 Şubat 1878(1878-02-08), Viyana, Avusturya
Ölümü 13 Haziran 1965 (87 yaşında), Kudüs, İsrail
Çağı 20. yüzyıl felsefesi
Bölgesi Batı felsefesi
Okulu Varoluşçuluk
İlgi alanları Varlık felsefesi
Önemli fikirleri Ich-Du ve Ich-Es

Biyografi

Viyana'da, dindar Ortodoks Yahudilik mensubu aileden gelmiştir ve Yahudilik geleneklerine hayatı boyunca bağlı kalmış fakat dindar olmayıp felsefe hakkında dünyevi çalışmalar yapmıştır. 1902 yılında Die Welt dergisinin editörü olmuştur. 1923 yılında varoluşçuluk hakkında ünlü Ich und Du (Almanca: Ben ve Sen) makalesini yayınlamıştır.

Felsefesi

Ich - Du (Ben ve sen)

Buber’in ben-sen ilişkisi, gerçekliğin doğasını kişisel diyaloğun nasıl tanımlayabileceğini tasvir etmesiyle, bir diyalog felsefesidir.[1]

Martin Buber, “Ben-Sen (Ich-Du)” ilişkisini “Ben-O (Ich-Es)” ilişkisinden ayırır; ki bu ayrım, varoluşçuluğun en önemli problemini oluşturur. Bir başka ifadeyle, insanın bir nesne olmayıp, bir şahıs olduğunu ifade edilebilme imkânları aranır.[1]

Kaynakça

  1. Çınar, A. (2006). Martin Buber’de varoluş ve etik: ‘Ben-sen’ ilişkisi. Değerler Eğitimi Dergisi, 4 (12), 9-27
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.