Marche Politeknik Üniversitesi

Marche Politeknik Üniversitesi (İtalyanca: Università Politecnica delle Marche); İtalya'nın Ancona şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Tarım, mühendislik, iktisat, tıp ve biyoloji programlarında lisans ve lisansüstü eğitim yapmaktır.

Marche Politeknik Üniversitesi
Università Politecnica delle Marche
Rektörlük binası
Kuruluş 1969
Tür Devlet
Rektör Prof. Sauro Longhi
Rektör yardımcısı Prof. Gianluca Gregori
Öğretim üyeleri 710
Öğrenciler 17.800
Lisans öğrencileri 16.400
Lisansüstü öğrencileri 1.000
Doktora öğrencileri 400
Konum Ancona, İtalya
Yerleşke
 • Ancona Kampüsü
 • Pesaro Kampüsü
 • Macerata Kampüsü
 • Fermo Kampüsü
 • Ascoli Piceno Kampüsü
 • San Benedetto del Tronto Kampüsü
Okul renkleri Yeşil ve beyaz         
Spor CUS Ancona
Web sitesi Resmî site

Tarihçe

1959 yılının Kasım ayında, Urbino Üniversitesi'nin bir parçası olarak eğitime başlandı. 1969 yılında Ancona Bağımsızlık Üniversitesi'nin yayınladığı tüzük gereğince iki yıllık eğitim verecek olan Mühendislik Fakültesi'nin ve program süresi üç yıl olacak olan Tıp Fakültesi'nin kurulması kararlaştırıldı. Böylelikle 1969-1970 eğitim yılında Mühendislik Fakültesi ve onu takip eden sonraki akademik yılda Tıp Fakültesi açıldı. 18 Ocak 1971 tarihinde, Ancona Üniversitesi adıyla resmi olarak devlet üniversitesi statüsüne kavuşan üniversite; Tarım ve Fen fakültelerinin eklenmesiyle beraber 2003 yılında Marche Politeknik Üniversitesi adını almıştır.

Akademik

Bünyesinde 710'a yakın profesör, öğretim görevlisi ve araştırmacı bulunan üniversitede, 560 kadar da idari ve tekniki personel çalışmaktadır.  

Fakülteler

 • Tarım Fakültesi
 • İktisat Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Fen Bilimleri Fakültesi

Kampüsler

Marche Politeknik Üniversitesi, farklı noktalarda gruplanmış ve her biri farklı fakülteleri içeren üç ana kampüsten oluşmaktadır. Bunların ilki Bilim ve Teknoloji Kampüsü'dür. Bilim ve Teknoloji kampüsü, İtalyan asıllı Amerikalı bir mimar olan Pietro Belluschi tarafından tasarlanmış olup Monte D'Ago'da bulunur. Kampüs; mühendislik, tarım, matematik ve doğa bilimleri fakültelerine ev sahipliği yapar. Aynı zamanda kampüs içinde Biyoloji Fakültesi binasının inşaatı da devam etmektedir. Bir diğer araştırma ve eğitim fakültesi, Torrette'de bulunmaktadır. Burada biyolojik, bilimsel ve klinik çalışmalar yapılan Tıp Fakültesi yer alır. Passetto'nun yakınında bulunan Villa Maria, ortodonti ve diş protezleri için ayrılmış ek bir çalışma merkezidir. Üçüncü kampüs ise şehir merkezindeki tarihi bir bina olan Caserma Villarey çevresine kurulmuştur. İktisat Fakültesi burada bulunur.

Üniversitenin yönetim merkezi ve rektörlüğü, şehir merkezindeki Piazza Roma'da bulunmaktadır. Palazzo della Provincia ve diğer idari yapılar ise Palazzo'nun yakınındaki binalarda toplanmıştır.

Posatora yakınlarında geniş bir arazide üniversiteye bağlı olarak çalışan veya okuyanların yararlanması için yapılmış büyük bir spor tesisi de vardır. Aynı bölgeye; Tarım Fakültesi'nin bilimsel çalışmalarına katkı sağlaması amacıyla yeni bir botanik bahçesinin yapılması planlanmaktadır. Ayrıca, ulusal ve uluslararası projeler kapsamında üniversiteye eğitim vermek veya çeşitli enstitü ve bölümlerde araştırma yapmak için gelen akademisyenlerin konaklaması için yapılan Stamira evlerine de yenileme ve bakım çalışmaları yapılması kararlaştırmıştır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.