Malnütrisyon

Malnütrisyon veya malnutrisyon, beslenmenin içerik veya miktar açısından yetersiz olması sonucunda, vücudun gereksinimlerine karşın, sağlanan enerji ve besin öğelerinin yetersiz kalmasından kaynaklanan klinik durum. Günlük enerji ihtiyacı, yaş, cinsiyet, beden ebadı ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak değişiklik gösterir.

Malnütrisyon
Turuncu şerit - malnutrisyon için farkındalık şeridi
Uzmanlık Endokrinoloji, Yoğun bakım 
ABD Kara Kuvvetleri tıbbi takımı tarafından tedavi edilen 18 aylık ve 6,4 kilo ağırlığındaki malnütrisyonlu Afgan çocuğu (Paktiya, Afganistan, 7 Aralık 2007).

Gıda tüketiminin metabolik hızı karşılamayamaması durumunda endojen enerji kaynaklarının yıkımı ile ortaya çıkan klinik durum olan malnütrisyon, iki şekilde meydana gelebilir:

  1. Gıda tüketimi normal, hasta hipermetabolik
  2. Metabolik hız normal, yetersiz gıda alımı

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, çocuk ölümlerinin %55'inde malnütrisyonun katkısı vardır.[1]

Beslenmenin değerlendirilmesinde; antropometrik parametreler, beden kitle indeksi (BKİ, BMI), biyokimyasal değerler ve klinik değerlendirme (SGD) kullanılır.

Ayrıca bakınız

  • Nutrisyon (beslenme)
  • Protein-enerji malnutrisyonu (PEM)
  • Kwashiorkor (PEM de protein eksikliği dominant olduğunda)
  • Marasmus (enerji-kalori eksikliği dominant olduğunda)
  • Marasmik-Kwashiorkor (İkisi birlikte ise)

Kaynakça

  1. Özen H. Malnutrisyon ve Beslenme. The Journal of Current Pediatrics. Cilt:3 Sayı : 1 Mart 2005 Tam metin 17 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Türkçe)

Dış bağlantılar

Sınıflandırma
Dış kaynaklar
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.