Mızrak

Mızrak; tahta saplı, sivri uçlu, avcılıkta ve savaşta kullanılan antik bir silahtır. Ucundaki sivriltilmiş sert uç (taş, kemik, ateşte sertleştirilmiş ahşap ya da metal), tahta sapa eklenmiştir. En sık görülen mızrak başı bıçak şeklindedir. Uzun ince silahlar arasında en yaygını mızraktır ve uzun mızrak, kargı, teber gibi silahların da atası olarak nitelendirilir.

Samsun'daki Amazon Adası'ndaki yer alan mızraklı Amazon savaşçısı heykeli.

Hafif veya ağır olup elle, dururken, koşarak veya fırlatıcı ile atılır. Mekaniğe göre mızrak fırlatmada hızın yarısını son el hareketi yapar. Askerlikte ve avcılıkta eski çağlarda kullanılan mızrak, cirit adıyla Olimpiyat Oyunlarına da girmiştir.

Yunanların, Büyük İskender döneminde kullanıldıkları bilinen boyu üç buçuk metreye ulaşan atları devirmekte kullanılan mızrak türü genellikle gümüş mızrakçılarca kullanılıp çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Günümüzden 30 bin yıl önce bulunduğu tahmin edilmektedir.

Yakından hedefe mızrağın sivri ucunu batırarak veya uzaklardan hedefe hareket halinde vaya dururken atılırdı. Hiç kimsenin dilinden düşürmediği Spartalıların da en çok kullandığı silah mızraktır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.