Lublin Birliği

Lublin Birliği (Lehçe: Unia lubelska; Litvanca: Liublino unija; Ukraynaca: Лю́блінська у́нія; Beyaz Rusça: Лю́блінская у́нія) Litvanya Büyük Dükalığı ve Polonya Krallığı arasında yapılan, ulus birleşmesine ve seçimli monarşiye dayalı Litvan-Leh birliği.

Birliğin kurulması ve Jagiellon Hanedanı

15. yüzyıl sonlarında birleşmede etkin olan Jagiellon Hanedanının toprakları

Jagiełło 1386 yılında Hristiyanlığı kabul ederek II. Władysław adını aldı ve 11 yaşındaki Lehistan kraliçesi Jadwiga ile evlendi. Böylece Jagiellon Hanedanının üyeleri hem Litvanya'nın, hem de Lehistan'ın hükümdarı oldular. Ancak iki ülke kralları aynı olmasına rağmen hemen birleşmediler. Ancak 1569 yılında Jagiellon Hanedanının son kralı II. Zygmunt August'un çocuksuz olarak ölmesi üzerine iki devletin magnatları (soylular) Polonya'nın Lublin kentinde bir araya gelerek 1 Temmuz 1569 tarihinde Lublin Antlaşmasını imzaladılar ve iki devleti bir araya getirdiler. Böylece Lehistan-Litvanya Birliği kurulmuş oldu. Bu tarihten sonra 1795 yılında parçalanmasına kadar Lehistan ve Litvanya tek kral, tek meclis (Sejm) ve tek senato tarafından yönetildi.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.