Love Will Tear Us Apart

"Love Will Tear Us Apart", İngiliz rock grubu Joy Division tarafından Haziran 1980'de yayımlanan şarkı. Şarkının sözleri grubun baş şarkıcısı Ian Curtis'in evliliğinde yaşadığı sorunları ve Mayıs 1980'deki intiharından önceki ruh halini barındırır. İntihardan sonra şarkı popülerleşerek grubun başarıya ulaşan tek parçası oldu.

Parça, grubun derleme albümü Substance`da yer alır. İlk defa Kasım 1979`da kaydedilmiştir, Ocak 1980`de ve son olarak Mart 1980`de birer defa daha kaydedilmiştir. Substance`da yer alan en son halidir.

2003 yılında yaptığı seçimde New Musical Express dergisi tarafından tüm zamanların 1 numaralı parçası seçilmiştir. Şarkıya Rolling Stone dergisi de tüm zamanların en iyi 500 parçası listesinde 179. sırada yer vermiştir.

Paul Young, The Cure, Unbroken, Fall Out Boy ve Squarepusher gibi isimler ve gruplar tarafından tekrar yorumlanmıştır. Son olarak Nouvelle Vague 2005 yılında yayımladığı albümde seslendirmiştir.

Donnie Darko filminde de bir sahnede çalınmıştır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.