LimeWire

LimeWire, Java düzlemi (platform) için bir özgür P2P dosya paylaşım yazılımıdır. Gnutella ağını kullanır ve 5 sürümü itibarıyla BitTorrent protokolünü destekler. GPL sözleşmesiyle korunan bir özgür yazılım olan LimeWire, ücretlidir.

LimeWire
Limewire programının ekran görüntüsü
Geliştirici(ler) Lime Wire LLC
Güncel sürüm 5.5.16 / 01.10.2010
Ön izleme sürümü 5.6.1
Platform Windows,Linux,Mac
Tür Dosya Paylaşım
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi LimeWire.com
LimeWire.org
LimeWire Pirate Edition
Gnutella tabanlı Frostwire

Özellikler

Java dilinde yazılan LimeWire Java Virtual Machine'in kurulu olduğu her bilgisayarda kullanılabilir. LimeWire, 29 Mayıs 2000 tarihinde kurulmuştur. Microsoft Windows, Mac OS X ve Linux için kurulum paketleri mevcuttur. LimeWire 4.0.10 sürümü çıktıktan sonra Mac OS 9 platformu için destek durduruldu. LimeWire kütüphanesini DAAP üzerinden paylaşabilir.

LimeWire kullanıcıları arasında sıkça sorulan bir soru da, bu yazılımı kullanarak müzik, yazılım vb. indirmenin ne kadar yasal olduğudur. Bu konuda internet üzerinden pek çok bilgiye ulaşılabilindiği gibi, LimeWire'ın resmi sitesine de başvurulabilir.

Limewire 4 yıllık dava sonucunda 26.10.2010 tarihinde New York Mahkemesi tarafından, kullanımına son verilmiştir (https://web.archive.org/web/20120314203642/http://download.limewire.com/injunction/Injunction.pdf).

Bu karar Limewire yazılımını bağlamaktadır fakat systemin çalıştığı Gnutella ağını etkilemez. Kullanıcılar aşağıda linklerdeki alternatif programları (Frostwire, Limewire Pirate Edition vb.) kullanmaya devam edebilir. Aralarında sadece dizayn farkı bulunmakta ve Limewire ile aynı Ağ üzerinden çalışmaktadırlar.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.