Lie alt grubu

Matematikte, bir Lie grubu Gnin H Lie altgrubu bir Lie grup bu G nin bir altkümesidir ve böylece Htan Gye içerik gönderme bir bire-bir daldırma ve grup homomorfizmidir. Cartan'ın teoremine göre, Gnin bir kapalı altgrubu içeren bir eşsiz düzgün yapısı bu bir gömme Lie G nin altgrubunu yapıyor—yani bir Lie altgrubu böylece içerik gönderme bir düzgün gömmedir.

Kapalı-olmayan alt gruplar örnekleri bol miktarda vardır;örnek için alınan G boyut ≥ 2'nin bir torusu olsun , ve diyelimki H bir irrasyonel eğimin tek-parametreli altgrubu olsun, yani G çevresi içinde rüzgardır. O zaman bir Lie grup homomorfizm φ : RG ile H olarak görüntüdür Hın kapalı bir alt-torus G içinde olacaktır.

Gnin üstel göndermenin terimleri içinde, genel içinde, Gnin g Lie cebrinin Lie altcebrinin sadece bazı G'nin H kapalı alt Lie altgrublarına karşılıktır.Burada sadece yapısına göre bir kriter gnin belirleyicisi olanlardır.

Kaynakça

  • Helgason, Sigurdur (2001), Differential geometry, Lie groups, and symmetric spaces, Graduate Studies in Mathematics, 34, Providence, R.I.: American Mathematical Society, ISBN 978-0-8218-2848-9, Şablon:MathSciNet
  • Warner, Frank W. (1983), Foundations of differentiable manifolds and Lie groups, Graduate Texts in Mathematics, 94, New York Berlin Heidelberg: Springer-Verlag, ISBN 978-0-387-90894-6, Şablon:MathSciNet

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.