Leopold von Ranke

Leopold von Ranke (21 Aralık 1795 – 23 Mayıs 1886), 19. yüzyıl Alman tarihçisi. Ranke ile birlikte tarih incelemelerinde birincil kaynakların önemi, hikâyeci tarih ve özellikle uluslararası politikanın tarihte yeri özel anlam kazandı. Kaynağına, “aslında ne ise” ona sadık bir tarih yazımı üzerine düşünceleri ile kendinden sonraki tarih yazımının niteliğine önemli katkılarda bulundu.

Leopold von Ranke
Ranke'nin Adolf Jebens tarafından yapılan portresi, 1875.
Doğum 21 Aralık 1795(1795-12-21)
Wiehe, Saksonya, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu
Ölüm 23 Mayıs 1886 (90 yaşında)
Berlin, Alman İmparatorluğu
Milliyet Alman
Eğitim Leipsiz Üniversitesi
Kariyeri
Dalı Tarih
Çalıştığı kurumlar Berlin Üniversitesi

Kendi sözleriyle tarih biliminin amacı ne geçmişi yargılamak ne de günümüz gözüyle geleceğe yol göstermek, sadece ve sadece geçmişte gerçekten nasıl olduğunu göstermektir.

15. yüzyıl sonları ile 16. yüzyıl başlarındaki İtalyan Savaşları'nı konu alan kitabını yayınlamasının ardından, 1825'te Berlin Üniversitesi'ne davet edildi. Burada başlattığı çalışmalar tüm Alman Üniversitelerinin çehresini değiştirdi. Tarihçi adaylarının Ortaçağ belgelerinin eleştirel bir gözle incelenmesi konusunda eğitildiği seminerler başlattı. Aslında bu seminerler bütünüyle yeni değildi. 1770'lerde Johann Christoph Gatterer, Göttingen Üniversitesinde benzer bir şey başlatmıştı; ancak tarihçilerin eğitiminde ayrılmaz bir parçaya dönüştüren Ranke oldu. 1848' de artık Almanca konuşulan tüm üniversitelerde bu eğitim benimsenmiş durumdaydı.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.