Larnaka

Larnaka (Yunanca: Λάρνακα), Kıbrıs'ın güneydoğusunda bulunan bir kent. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Larnaka Bölgesi'nin merkezidir. Nüfusu 140.000 civarındadır.

Larnaka
Λάρνακα (Yunanca)
Larnaka
Larnaka'nın Kıbrıs'taki konumu
Ülke Kıbrıs Cumhuriyeti
Kaza Larnaka Kazası
İdare
  Belediye Başkanı Andreas Moyseos
Nüfus
 (2010)
  Toplam 140,000

Larnaka, Kıbrıs'ın önemli bir turistik kentidir. Hala Sultan Tekkesi bu şehirde yer almaktadır. Adanın en büyük havalimanı Larnaka Uluslararası Havalimanı burada bulunmaktadır.

Tarihçe

Larnaka MÖ 14. yüzyılda Antik Yunanlar tarafından "Kition" adıyla kurulmuştur ve o zamandan beridir şehirde yerleşim mevcuttur. Çeşitli depremlerden zarar gören şehrin Orta Çağ'da limanı çamurla dolmuştur. Bunun üzerine şehrin biraz güneyinde kalan yeni deniz kıyısına da yerleşim yapılmıştır. Günümüzde o dönemdeki liman ve kalenin izleri kaybolmuştur;[1] 1426-1489 yılları arasında Memlukluların yönetiminde kalan şehir 1489'da Venediklilerin eline geçmiştir.[2] Kıbrıs'ın Osmanlılar tarafından fethi sırasında Lefkoşa'nın düşmesi üzerine şehir teslim olmuştur.[3] 19. yüzyılda adanın en büyük ve en önemli limanı ve ticari merkezi idi.[4] 1894'ten itibaren yapılan kazılarda Kition'un bazı kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.[2]

Kardeş kentler

Kaynakça

  1. Travel Cyprus, MobileReference.
  2. "Larnaka". Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi. 14. Milliyet Gazetesi Yayınları. 1986. ss. s. 7366.
  3. Türk dünyası araştırmaları, 168. sayı (2007), Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, sf. 170: "Lefkoşa'nın düştüğü haberinin adada yayılması üzerine, Mağusa hariç, Girne, Baf, Larnaka ve diğer bütün kasabaların halkları elçiler gönderip, "âmân dileyerek" kendiliğinden teslim oldular."
  4. Keshishian, Kevork K. (1978), Nicosia: Capital of Cyprus Then and Now, The Mouflon Book and Art Centre, sf. 245
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.