Koaservat

Koaservat, çeşitli organik moleküllerin suyun içinde hidrofobik eğilimleri sebebiyle kümelenmeleriyle oluşan küçük kabarcıklara verilen isimdir. Canlıların, cansızdan kimyasal evrim ile oluştuğunu savunan Heterotrof teorisine göre; Dünyadaki bütün canlı türlerinin ortak atası olan canlı ve cansız arası özellikler gösteren yapıdır. Proteinoit mikrosferlerin bir araya gelmesi ve sıvı ortamda polarlaşmış organik maddelerin oluşturduğu kümelenmedir. İlk kez Alexander Oparin' tarafından laboratuvarda oluşturulmuştur. Metabolizma, büyüme ve çoğalma (bölünme) özelliğine sahiptir. Eksik olan şey, kalıtım molekülünün bulunmaması nedeniyle, kendi kopyasını üretememesidir. Ama yapısı itibarıyla, canlı hücre protoplazmasına benzerlik gösterir.

Koaservatlar

Dünya'da yaşamın ilk kez koaservatlarla başladığı ve sonra Nükleik Asitlerle birleşerek ilk prokaryotik mikroorganizmalara evrimleştiği düşünülür.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.