King of the Hill

Kıng of the Hill, Amerikan animasyon televizyon dizisidir. 12 Ocak 1997 ile 13 Eylül 2009 tarihleri arasında Fox'ta yayınlanan dizi, Mike Judge ile Greg Daniels tarafından yaratıldı. Şov, Arlen, Teksas'taki küçük bir kasabada yaşayan Hill ailesini konu edinmektedir.

King of the Hill
Tür Animasyon
Seslendiren(ler) Kelly Clarkson
Mike Judge
Kathy Najimy
Pamela Segall Adlon
Brittany Murphy
Johnny Hardwick
Stephen Root
Toby Huss
Açılış müziği "Yahoos and Triangles" by
The Refreshments
Besteci Roger Neill
John Frizzel
Ülke  ABD
Sezon sayısı 13
Bölüm sayısı 255 (4'ü yayınlanmamış)
Yapım
Gösterim süresi 22 dk.
Yayın bilgileri
Resim formatı 480i (SDTV) (1997–2008)
720p (HDTV) (2009)
Yayın tarihi 12 Ocak1997 - 13 Eylül 2009

Judge ile Daniels, diziyi, Judge'ın MTV'deki Beavis and Butt-head dizisinin bir yayınından sonra tasavvur ettiler, böylece şov 12 Ocak 1997 tarihinde Fox'ta yayınlanmaya başladı ve kanalın ilk hitlerinden biri olmayı başardı. King of the Hill, dünya genelinde sendikalaşmayı sağladı. Şov, Fox'un en uzun süredir yayınla olan dizilerinden biri olurken, Simpsonlar dizisinden sonra Amerika'nın en uzun süredir yayında olan ikinci şovu oldu. 2007 yılında Time dergisi tarafından tüm zamanların en iyi şovlarından biri olarak adlandırıldı. Dizinin tema müziği, The Refreshments tarafından yazıldı ve yorumlandı.

Dizi, üç Emmy Ödülü kazandı ve yedi adaylık elde etti.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.