King Kong (film, 1933)

King Kong filmlerinin 1933 yılında çekilen orijinal filmi.

King Kong (1933)
Yönetmen Merian C. Cooper
Oyuncular Fay Wray
Robert Armstrong
Bruce Cabot
Frank Reicher
Müzik Max Steiner
Görüntü yönetmeni Gordon Willis
Yapım yılı 1933, ABD
Süre 100 dakika
Dil İngilizce

Konu

1930'lada bir grup denizci ile bir belgesel film yapımcısı gerçekte varolmadığı söylenen, ama söylentilerde Sumatra yakınlarında yer aldığı belirtilen Kafatası Adası'dır. Hedefleri Adada dev goril King Kong'un da yaşadığına dair söylentilerdir. Bunu başlangıçta ciddiye almayan ekip, adada yaptıkları çekimler ve keşifler sonunda bilmedikleri çok şeyin olduğunu fark ederler. Milyonlarca yıl öncesinden kalmış gözüken adada tarih öncesi döneme ait dinozor dahil olmak üzere çok sayıda yaratık vardır. Efsanevi goril King Kong da adada yaşamaktadır. Adanın yerlileriyle de karşılaşan grup onların sert tepkileriyle karşılaşırlar.

Yapım

Film RKO stüdyolarına 672 bin dolara mal olmuştur (ilk belirlenenden 300 bin dolar fazlaya). MGM filmin haklarını satın almak için artı 400 bin dolar önermiştir. RKO stüdyoları teklifi kabul etmemiş; film 1 milyon 761 bin dolar hasılat bırakmış ve stüdyoyu iflastan kurtarmıştır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.